Επτά αγωνιστικές για το φινάλε στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας και πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ματς στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, με την τοπική Κλαμπ Ρεγκάτας εντός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Γκοϊάς με νίκη θα εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα και θα έρθει ακόμα πιο κοντά στην άνοδο.

Επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο η Κλαμπ Ρεγκάτας, με πολύτιμο πάντως τον βαθμό που απέσπασε την περασμένη εβδομάδα στο «Κουρουζού» του Μπελέμ από την τοπική Παϊσαντού. Πίσω στο σκορ από πέναλτι η Κλαμπ Ρεγκάτας, στο τρίτο μόλις λεπτό, ισοφαρίζοντας πάντως, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα ξερό εκτός περιοχής σουτ του Ραφαέλ Καριόκα, πραγματικά από το πουθενά, στο τριάντα οκτώ. Ασφυκτική πίεση ακολούθως από την αντίπαλο της στην επανάληψη, με την Κλαμπ Ρεγκάτας όμως να αντέχει, παίζοντας όλη κάτω από την σέντρα, διατηρώντας το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου. Πέντε νίκες, επτά ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε 15 ματς στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 29χρονος επιθετικός Ντιέγκο Ρόσα.

Στον αντίποδα, εμφατικό 5-3 την προηγούμενη αγωνιστική για την Γκοϊάς, μέσα στην έδρα της Ζουβεντούδε, βλέποντας την ομάδα της Γκοϊανίας να πραγματοποιεί μια απίθανη ανατροπή, ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ανύπαρκτη η Γκοϊάς στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, επιτρέποντας στην αντίπαλο της όχι μόνο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να βρει δύο φορές δίχτυα, στο τριακοστό ένατο και τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, απίστευτη αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Γκοϊάς να βρίσκει δίχτυα τέσσερις φορές μεταξύ εξηκοστού δεύτερου και ογδοηκοστού τέταρτου λεπτού, βάζοντας τα θεμέλια ενός «διπλού» από αυτά που χαρακτηρίζονται ανόδου. Το 3-4 από την Ζουβεντούδε στο ενενήντα δύο, με την Γκοϊάς όμως να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, στο αμέσως επόμενο λεπτό. Οκτώ νίκες, μία ισοπαλία και έξι ήττες για την Γκοϊάς, σε 15 ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Φελίπε Γκεντός.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κλαμπ Ρεγκάτας και μία για την Γκοϊάς, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό.

Λεπτές οι ισορροπίες, με την Κλαμπ Ρεγκάτας να ποντάρει στον παράγοντα έδρα, σε ένα ματς που έχει για αυτή χαρακτήρα «τελικού», έχοντας απέναντι πάντως μια Γκοϊάς που βρίσκεται σε momentum ή τροχιά, αν προτιμάτε, ανόδου. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.