Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Κολόν στην 17η θέση με εννέα βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την 7η Ρίβερ, η οποία από την πλευρά της, έχει στο μυαλό της και τον πρώτο ημιτελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες με την Γκρέμιο.

Επικράτηση με 1-0 φιλοξενώντας τη Νιούελς, βλέποντας την Κολόν όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα, αλλά να αφήνει πίσω τον αποκλεισμό από την Τζούνιορ στην φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα (0-1, 1-1). Καλύτερη και πιο απειλητική η Κολόν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Νιούελς, ανοίγοντας το σκορ στο τριακοστό έκτο λεπτό, με το εντός περιοχής βολέ του Τσανκαλάι. Πιο ισορροπημένο ακολούθως το ματς στην επανάληψη, χωρίς πάντως κάποια σπουδαία ευκαιρία, με την Κολόν να διατηρεί εύκολα σχεδόν το υπέρ της 1-0, καθώς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν δίχτυα κυρίως με μακρινά σουτ. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Κολόν, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα, στο περίφημο «κοιμητήριο των ελεφάντων», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Εσκομπάρ.

Στον αντίποδα, αναβολή για την Ρίβερ στην εντός έδρας αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Ντεφένσα, σημειώνοντας πάντως πως είχαν προηγηθεί για την ομάδα του 42χρονου Μαρσέλο Γκαγιάρδο τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε τρεις διαφορετικές διοργανώσεις. Πιο συγκεκριμένα, δύο συνεχόμενα «διπλά» στο πρωτάθλημα, με 2-0 σε βάρος της Μπόκα και 5-1 ακολούθως κόντρα στη Λανούς, 3-1 στο «Μονουμεντάλ» στο «εμφύλιο» με την Ιντεπεντιέντε για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ 3-1 και με την 3ης κατηγορίας Σαρμιέντο Ρεσιστένσια για το κύπελλο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, περιμένοντας πάντως κάποιες αλλαγές, λόγω του ότι ακολουθεί ο εντός έδρας ημιτελικός με την Γκρέμιο για το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κολόν, δύο για την Ρίβερ Πλέιτ και τέσσερις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «κοιμητήριο των ελεφάντων».

Σε καλύτερη κατάσταση η Ρίβερ Πλέιτ, η οποία έχει βάθος στο ρόστερ της και η οποία είναι δεδομένο πως κυνηγάει όλους τους στόχους. Σκληρός αντίπαλος βέβαια η Κολόν στο γήπεδο της, αλλά θα πρέπει και αυτή από την πλευρά της να ξεπεράσει σήμερα το ταβάνι της, αν θέλει φυσικά να πάρει θετικό αποτέλεσμα από την ιδιαίτερα αποτελεσματική και φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα, Ρίβερ.