Σε ρόλο φαβορί η Ντεφένσα φιλοξενώντας την Ταγέρες, σημειώνοντας πως η ομάδα του 37χρονου Σεμπαστιάν Μπεκασέσε, όχι μόνο παραμένει αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά έχει μεσοβδόμαδα αρκετά δυνατό τεστ με την Τζούνιορ, για τα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για τη Ντεφένσα, το προ 20 περίπου ημερών 1-0 στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, καθώς το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Μονουμεντάλ» με την Ρίβερ Πλέιτ αναβλήθηκε. Στην 8η θέση πλέον και στο -8 από την πρωτοπόρο Ράσινγκ, έχοντας πάντως δύο ματς λιγότερα, με σημείο αναφοράς πως παραμένει, όπως προαναφέρθηκε, αήττητη, μετρώντας τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, περιμένοντας πάντως λίγες αλλαγές, λόγω της εκτός έδρας πρώτης της κόντρας με την Τζούνιορ για τα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στον αντίποδα, επικράτηση με 3-0 φιλοξενώντας τη Μπελγράνο, βλέποντας την Ταγέρες να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Τρία τέρματα για την Ταγέρες σε δύο πολύ καθοριστικά χρονικά σημεία, στη μονομαχία της με τη Μπελγράνο, με το 1-0 με πέναλτι του Ραμίρες στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄), «καθαρίζοντας» ακολούθως με δύο γκολ στις αρχές της επανάληψης (48΄, 50΄). Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ταγέρες, το 1-0 του 2008 και το 3-1 του 2013 και μία ισοπαλία, το 2-2 του 2009, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Ντεφένσα.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Ντεφένσα, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, καθώς όχι μόνο υπάρχει το ταξίδι στην Κολομβία αλλά και μια επικίνδυνη και χωρίς πίεση, Ταγέρες.