Ντέρμπι παραμονής στο «Ίλια ντο Ρετίρο» του Ρεσίφε, με την τοπική Σπορτ στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που η Βάσκο βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαρύ 0-4 την προηγούμενη αγωνιστική στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» από την Ατλέτικο Παραναένσε, βλέποντας την Σπορτ Ρεσίφε να εδραιώνεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας πλέον ένα από τα φαβορί να συνοδεύσει την ουραγό και καταδικασμένη Παρανά στην 2η κατηγορία.

Ασφυκτική η πίεση της Ατλέτικο Παραναένσε στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, βλέποντας όμως την παθητική και εντελώς ανύπαρκτη επιθετικά Σπορτ Ρεσίφε να αντέχει, έχοντας κορυφαίο τον γκολκίπερ Μαγκράο. Παρόλα αυτά, κατάρρευση στην επανάληψη μετά το πρώτο τέρμα της αντιπάλου της στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό, με την εικόνα της μέχρι το φινάλε, πραγματικά απογοητευτική. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ισοπαλίες για την Σπορτ Ρεσίφε, σε 14 ματς στο Μπραζιλεϊράο στο «Ίλια ντο Ρετίρο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Ρονάλντο Άλβες και ο μέσος Φελίπε Μπάστος.

Στον αντίποδα, αήττητο έξι αγωνιστικών για την Βάσκο, με πολύτιμο το 2-0, στην πιο πρόσφατη εξ αυτών, φιλοξενώντας την δις, πλέον, κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο. Καλύτερη η Βάσκο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Κρουζέιρο, φτάνοντας εύκολα στο υπέρ της 2-0, καθώς εκμεταλλεύτηκε το rotation αλλά και το ότι η αντίπαλος της ήταν επικεντρωμένη στον επαναληπτικό τελικό του κυπέλλου με την Κορίνθιανς, χωρίς αυτό πάντως να μειώνει το μέγεθος της επιτυχίας της. Το 1-0 με κοντινό πλασέ του Γιάγκο Πικασού, στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, ενώ το 2-0 από αριστοτεχνικό εντός περιοχής σουτ του Μάξι Λόπες στο εβδομήντα. Επτά ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βάσκο, σε 14 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μπακ – χαφ Λουίζ Γκουστάβο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σπορτ Ρεσίφε, μία για την Βάσκο και δύο ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ίλια ντο Ρετίρο», σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, έχοντας από τη μία πλευρά την γεμάτη πίεση και ευάλωτη αμυντικά, Σπορτ Ρεσίφε και από την άλλη την Βάσκο, η οποία παρά τις φιλότιμες της προσπάθειες, δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα.