Στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» της Κοριτίμπα, ο πρώτος «εμφύλιος» ανάμεσα στην τοπική Ατλέτικο Παραναένσε και την Φλουμινένσε για τα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τον επαναληπτικό στις 29 του μήνα στο θρυλικό «Μαρακανά».

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος μετά και τον επαναληπτικό, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Στον αυριανό ημιτελικό, «εμφύλιος» και στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά, όπου η Σάντα Φε φιλοξενεί την Τζούνιορ.

Ιδιαίτερα δύσκολη η πρόκριση της Ατλέτικο Παραναένσε στα προημιτελικά, με την ομάδα της Κοριτίμπα να «επιβιώνει» στην διαδικασία των πέναλτι στον «εμφύλιο» με τη Μπαΐα, στον οποίο έδειξε τάσεις «αυτοχειρίας». Πιο συγκεκριμένα, 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Σαλβαντόρ, ενώ ήττα με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», κινδυνεύοντας μάλιστα να πέσει «θύμα» μεγάλης ανατροπής. Εντός συνόρων, ήττα με 1-2 την Κυριακή στην έδρα της Ιντερνασιονάλ, «υποχωρώντας» στην 9η θέση, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εξήντα τέσσερα και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να πραγματοποιεί την ανατροπή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι φάντασμα.

Στην άλλη πλευρά, ηρωική πρόκριση σε βάρος της Νασιονάλ, με 1-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς στο Ρίο, ενώ 1-0 για την Φλουμινένσε στον επαναληπτικό στο Μοντεβιδέο, σημειώνοντας πάντως τα παράπονα της αντιπάλου της για μη τήρηση του fair play στο τέρμα του Λουσιάνο στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό. Εντός συνόρων, ήττα με 0-1 το Σάββατο στο ντέρμπι φιλοξενώντας την Βάσκο, «υποχωρώντας» στην 10η θέση και το +6 από την επικίνδυνη ζώνη, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε του Μπραζιλεϊράο.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε εννέα ματς (3-3-3) ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα». Ο παράγοντας έδρα αυτός που επιβεβαιώθηκε στις δύο μονομαχίες τους στο φετινό πρωτάθλημα, με την Φλουμινένσε να επικρατεί 2-0 στο Ρίο και την Ατλέτικο Παραναένσε 3-1 στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα».

Αρκετά χαμηλή η τιμή που την Ατλέτικο Παραναένσε, μιλώντας για ημιτελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα, ειδικά για «εμφύλιο» της Βραζιλίας, ειδικότερα όταν απέναντι της βρίσκεται η σκληροτράχηλη και αήττητη στα νοκ άουτ από την φάση των «16», Φλουμινένσε. Το 0-1 από τη Μπαΐα στα προημιτελικά πολύ πιθανό να είναι καμπανάκι κινδύνου, ενώ η σημερινή αναμέτρηση είναι δεδομένο πως είναι πολύ διαφορετική από αυτή των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα.