Εξ αναβολής ματς, με την Ιντεπεντιέντε σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί στην 2η θέση και το -7 από την πρωτοπόρο Ράσινγκ.

Επικράτηση με 2-0 την Κυριακή το μεσημέρι στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, βλέποντας την Ιντεπεντιέντε όχι μόνο να κάνει άλμα στην 10η θέση, αλλά να αφήνει πίσω της ταυτόχρονα το 2-4 που είχε προηγηθεί στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν.

Καλύτερη η Ιντεπεντιέντε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Αρχεντίνος, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το γυριστό σουτ του Χιγλιότι, στο δέκατο έβδομο λεπτό, ενώ παθητική στην επανάληψη και με κορυφαίο τον γκολκίπερ Καμπάνια, με το 2-0 κόντρα στην ροή του αγώνα, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Σημείο αναφοράς πως και το δεύτερο τέρμα της Ιντεπεντιέντε ήρθε από τον φορμαρισμένο Χιγλιότι, ο οποίος είναι πρώτος στην λίστα των σκόρερ με 11 γκολ, τέσσερα περισσότερα από τον 2ο στον πίνακα, Λισάντρο της πρωτοπόρου Ράσινγκ. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Ιντεπεντιέντε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα, στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αήττητο τριών αγωνιστικών για την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, με πολύτιμο το εντός 2-0 της Κυριακής σε βάρος της συνονόματης της από το Σαν Χουάν. Σε ρηχά νερά η Σαν Μαρτίν Τουκουμάν στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας μάλιστα την αντίπαλο της να είναι ιδιαίτερα απειλητική και να πλησιάζει στο 0-1 σε δύο περιπτώσεις. Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν να φτάνει στο υπέρ της αποτέλεσμα με δύο εκπληκτικές απευθείας εκτελέσεις φάουλ, από τους Κόστα (67΄) και Γκαρσία (87΄), έχοντας μάλιστα χαμένο πέναλτι αλλά και δοκάρι πριν το 1-0, ενώ ενδιάμεσα αυτών, υπήρχε κραυγαλέα ευκαιρία από την αντίπαλο της για το 1-1. Μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Ιντεπεντιέντε το 2008, στη μοναδική φορά που φιλοξένησε την τελευταία δεκαετία την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν.

Χαμηλός σχετικά αλλά λογικός ο «άσος» για την Ιντεπεντιέντε, η οποία θα θέλει να ανακάμψει βαθμολογικά και να μειώσει την απόσταση της από τη «μισητή» Ράσινγκ, ενώ πολύ παθητική ταυτόχρονα η εικόνα της Σαν Μαρτίν Τουκουμάν μακριά από το γήπεδο της.