Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του Κλαουσούρα, με την Αγιασούτσο να θέλει να εξαντλήσει τις λιγοστές ελπίδες για την 1η θέση, την στιγμή που η Αλιάνσα δίνει μάχη με την Ρεάλ Γκαρσιλάσο στην συνολική βαθμολογία, για μια θέση στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Αξίζει να τονιστεί πως η νικήτρια του Απερτούρα και του Τορνέο ντε Βεράνο, Σπόρτινγκ Κριστάλ, είναι ήδη στον τελικό και περιμένει το νικητή του ημιτελικού, στον οποίο θα βρεθούν η νικήτρια του Κλαουσούρα και η ομάδα που θα πάρει την 3η θέση στην συνολική βαθμολογία.

Βαρύ 0-6 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Σπόρτινγκ Κριστάλ, βλέποντας την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Αγιασούτσο, να γνωρίζει την δεύτερη ήττα της στο Κλαουσούρα, πραγματοποιώντας φυσικά την χειρότερη της εμφάνιση, στο πιο καθοριστικό σημείο, καθώς έδωσε την ευκαιρία στη Μελγκάρ να βρεθεί στο +5. Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία για την Αγιασούτσο, σε πέντε εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Ροσέλ.

Στον αντίποδα, τρία συνεχόμενα τρίποντα, μετά και το εντός 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Ουνιβερσιτάριο, βλέποντας την Αλιάνσα με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην συνολική βαθμολογία, καθώς έχει δύο ματς λιγότερα της ισόβαθμης Ρεάλ Γκαρσιλάσο. Πίσω στο σκορ στο ντέρμπι με την Ουνιβερσιτάριο στο πρώτο μόλις λεπτό, με την Αλιάνσα όμως να πραγματοποιεί στο δεύτερο ημίχρονο τη μεγάλη ανατροπή, έχοντας μάλιστα και χαμένο πέναλτι με τον Χόχμπεργκ (φωτό), στο πενήντα οκτώ. Το 1-1 με κοντινό βολέ του Γοδόι, ενώ το 2-1, πέντε λεπτά πριν το φινάλε με εκτός περιοχής σουτ του Αφόνσο, σημειώνοντας πως η Αλιάνσα είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αριθμητικό πλεονέκτημα. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Αλιάνσα Λίμα, σε πέντε εκτός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Αγιασούτσο, τρεις για την Αλιάνσα Λίμα και τέσσερις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, βλέποντας την προσπάθεια της Αγιασούτσο να εξαντλήσει τις λιγοστές πιθανότητες για την 1η θέση του Κλαουσούρα, θέλοντας ταυτόχρονα να μετριάσει τις εντυπώσεις από το βαρύ 0-6 της προηγούμενης αγωνιστικής, την στιγμή που η Αλιάνσα Λίμα αγγίζει τα ημιτελικά των πλέι οφ.