Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ατλέτικο Τουκουμάν σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Ροζάριο, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην 2η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ήττα με 0-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, η πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα για την Ατλέτικο Τουκουμάν, η οποία βρέθηκε, με το αποτέλεσμα αυτό, στην 5η θέση και το -7 από την πρωτοπόρο Ράσινγκ. Παθητική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς και απόλυτα δίκαια πίσω στο σκορ, από το πέναλτι του Γκαρσία στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, ενώ κυρίαρχος στην επανάληψη, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, αδυνατώντας όμως να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες για την Ατλέτικο Τουκουμάν, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα, στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Κολόν, με άλλοθι πάντως για την Ροζάριο την πορεία της στο κύπελλο, όπου βρίσκεται πλέον στα ημιτελικά, έχοντας μάλιστα τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην 2ης κατηγορίας Τέμπερλεϊ. Σε ρηχά νερά η Ροζάριο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κολόν, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο εικοστό ένατο λεπτό και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Αφύπνιση πάντως στο τελευταίο ημίωρο του ματς, ισοφαρίζοντας αρχικά με την κεφαλιά του Ερέρα στο εξήντα τρία, πιέζοντας στην συνέχεια, χωρίς όμως επιτυχία, για την ανατροπή. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ροζάριο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ σταθερά εκτός ο 32χρονος επιθετικός Ρούμπεν.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ατλέτικο Τουκουμάν, μία για την Ροζάριο και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο».

Πολύ δυνατή στο «σπίτι» της η Ατλέτικο Τουκουμάν, εκτιμώντας πως έχει το προβάδισμα απέναντι στην αποπροσανατολισμένη με το κύπελλο το τελευταίο διάστημα, Ροζάριο, η οποία μάλιστα από την πλευρά της, «τρέχει» αρνητικό σερί.