Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, να ψάχνει εισιτήριο για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, στην συνολική βαθμολογία, την στιγμή που με νίκη η Ντελφίν, θα βρεθεί στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Αξίζει να τονιστεί, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, με τις νικήτριες αυτών ακολούθως, να διεκδικούν τον τίτλο σε διπλό τελικό. Νικήτρια της 1ης φάσης η Λίγκα Κίτο, η οποία περιμένει φυσικά στον τελικό, αυτή της 2ης. Απαραίτητη σημείωση πάντως, πως σε περίπτωση που η Λίγκα Κίτο κατακτήσει και την 2η φάση, δεν θα χρειαστεί τελικός καθώς θα στεφθεί αυτόματα πρωταθλήτρια.

Αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ελ Νασιονάλ, βλέποντας την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, να βρίσκεται στην 7η θέση της συνολικής βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Κόπα Σουνταμερικάνα. Στόχος λογικά, να διασφαλίσει την 7η θέση, προσπαθώντας ταυτόχρονα να αφήσει πίσω της την 8η στην συνολική βαθμολογία, Άουκας και να «κυνηγήσει» ταυτόχρονα την 6η Μακαρά, ώστε να βρεθεί απευθείας στον 1ο γύρο του επόμενου Κόπα Σουνταμερικάνα, αποφεύγοντας φυσικά τα προκριματικά.

Λιγοστές οι καλές φάσεις στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, στο ματς στην έδρα της Ελ Νασιονάλ, στο οποίο η Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε έμεινε με παίκτη λιγότερο, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Με παίκτη λιγότερο και η Ελ Νασιονάλ στις αρχές της επανάληψης, ενώ το 1-0 για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε στο εξηκοστό ένατο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Πλάσα, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, ανεξήγητα παθητική η εικόνα της μέχρι το φινάλε, δίνοντας την ευκαιρία στην Ελ Νασιονάλ, όχι μόνο να ισοφαρίσει στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό, αλλά να ψάξει, έστω και χωρίς επιτυχία, για την ολική ανατροπή. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, σε οκτώ ματς στην 2η φάση του πρωταθλήματος, στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο γκολκίπερ Ραμίρες, ο οποίος αποβλήθηκε στη μονομαχία της με την Ελ Νασιονάλ.

Στον αντίποδα, επιβλητικό 3-0 φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Κουένκα, βλέποντας τη Ντελφίν να παραμένει στη μάχη για την πρωτιά στην 2η φάση, καθώς βρίσκεται πλέον στην 3η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Μακαρά. Κυρίαρχος η Ντελφίν στο ματς με τη Ντεπορτίβο Κουένκα, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, «καθαρίζοντας» με τα δύο τέρματα του Τσικάισα (22΄, 66΄) και το κοντινό πλασέ του Γκαρσές (φωτό), στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Δύο νίκες, πέντε ήττες και μία ισοπαλία για τη Ντελφίν, σε οκτώ ματς στην 2η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, μία για τη Ντελφίν και τρεις ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την πρώτη.

Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε, με το σημερινό ματς να είναι πολύ καθοριστικό για το αν η Ντελφίν μπορεί να διεκδικήσει ή όχι την 1η θέση. Σκληρός αντίπαλος βέβαια και με βαθμολογικό κίνητρο η Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, αλλά όχι τέτοιος που να μπορεί να φοβίσει τη Ντελφίν. Βασικότερο όμως, σε σχέση με τα παραπάνω, πως σε τιμές άνω του 3,00 το «διπλό», αξίζει ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.