Προτελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας και πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Εστάντιο Ντο Καφέ», με τη Λοντρίνα να θέλει να εξαντλήσει τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για την άνοδο, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης, Κλαμπ Ρεγκάτας, δίνει μάχη επιβίωσης.

Μονόδρομος η νίκη στο σημερινό ματς για τη Λοντρίνα, σημειώνοντας πάντως, πως οι ελπίδες της για την πολυπόθητη άνοδο, μειώθηκαν δραματικά, μετά το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Οέστε.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με εντελώς διαφορετική πάντως την εικόνα στην επανάληψη, βλέποντας τη Λοντρίνα, η οποία είχε στο πλευρό της και αρκετό κόσμο, να κυριαρχεί και να πιέζει ασφυκτικά για το γκολ που θα της έδινε το πολύτιμο τρίποντο. Εξέλιξη θρίλερ μάλιστα πλησιάζοντας στο φινάλε, με κορύφωση το ογδοηκοστό έκτο λεπτό, όπου ο φυσικός ηγέτης της Λοντρίνα, ο πολύπειρος Νταγκομπέρτο, αστόχησε σε δύο απανωτά πέναλτι. Πιο συγκεκριμένα, ανύπαρκτο το πέναλτι που καταλογίστηκε στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, με τον γκολκίπερ Ταντέου όμως, ο οποίος εξελίχθηκε σε ήρωα του αγώνα, να νικάει αρχικά τον Νταγκομπέρτο. Επανάληψη στο πέναλτι ακολούθως, καθώς είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή παίκτης της Οέστε, βλέποντας όμως τον Ταντέου, να νικάει και πάλι το Νταγκομπέρτο. Έντεκα νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Λοντρίνα, σε 18 ματς στο «Εστάντιο Ντο Καφέ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 33χρονος μέσος Ζοάο Πάουλο.

Ματς θρίλερ όμως και για την Κλαμπ Ρεγκάτας, στο 3-3 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Κρισιούμα. Πίσω στο σκορ η Κλαμπ Ρεγκάτας, στο τρίτο μόλις λεπτό, με τον Γουίλιανς Σαντάνα όμως να ισοφαρίζει στο επτά, ενώ το προβάδισμα εκ νέου για την Κρισιούμα στο εννέα, η οποία μάλιστα είχε χαμένο πέναλτι, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Η μείωση του σκορ στο εξήντα πέντε, με κοντινή κεφαλιά του Γουίλιανς Σαντάνα, ενώ το 3-3 από αυτογκόλ των γηπεδούχων, τέσσερα λεπτά αργότερα, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και έντεκα ήττες για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε 18 ματς μακριά από το «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ντιόγκο Ματέους και ο μέσος Σερζίνιο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 4-1 για τη Λοντρίνα, το 2017, ενώ 1-0 για την Κλαμπ Ρεγκάτας, το 2016, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Εστάντιο Ντο Καφέ».

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Λοντρίνα, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, καθώς θα είναι άγνωστη η αντίδραση της μετά το 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής με την Οέστε, ειδικά μάλιστα από τον τρόπο που προήλθε. Δύο χαμένοι βαθμοί για τη Λοντρίνα στο συγκεκριμένο ματς, που πολύ πιθανό να της κοστίσουν και την άνοδο, την στιγμή που η Κλαμπ Ρεγκάτας θα παίξει με το μαχαίρι στα δόντια.