Σε ρόλο φαβορί η Μπόκα φιλοξενώντας την Πατρονάτο, ψάχνοντας τη νίκη που θα την φέρει στην 6η θέση αλλά και μια ένεση ψυχολογίας ενόψει του επαναληπτικού τελικού του Κόπα Λιμπερταδόρες, με την Ρίβερ, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, βρίσκονται εντός επικίνδυνης ζώνης, στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για τη Μπόκα στο πρωτάθλημα, το προ δύο εβδομάδων 4-1 φιλοξενώντας την Τίγκρε, στο οποίο παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές και στο οποίο πάντως έφτασε σε αυτό το ευρύ σκορ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο δωδέκατο λεπτό πίσω στο σκορ. Ακολούθησε το 2-2 στον πρώτο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες με την Ρίβερ στο «Μπομπονέρα», το οποίο άφησε ανοιχτούς τους λογαριασμούς των δύο τεράστιων αυτών ομάδων, καθώς δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Μπόκα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπομπονέρα», περιμένοντας πάντως και σήμερα αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Γκιγιέρμο Μπάρος Σελότο, παρά το γεγονός, πως δεν υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

Στον αντίποδα, τάσεις «αυτοχειρίας», στο 3-3 της προηγούμενης αγωνιστικής, στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, στο οποίο η Πατρονάτο κατάφερε να μην κερδίσει, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο 3-0 μπροστά στο σκορ. Το 1-0 στο είκοσι ένα, με κεφαλιά του Μπαρσέλο, ενώ τα επόμενα δύο τέρματα της Πατρονάτο με ισάριθμα πέναλτι, στο εικοστό έκτο και το τριακοστό πέμπτο λεπτό, με το πρώτο πάντως εξ αυτών να είναι ανύπαρκτο. Αδικαιολόγητη πάντως η καθίζηση της Πατρονάτο στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να φτάσει ανέλπιστα στο 3-3, με το 3-1 με ανύπαρκτο πέναλτι στο εξήντα δύο, το 3-2 στο εβδομήντα επτά, ενώ η ισοφάριση, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Πατρονάτο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο τη Μπόκα.

Φαβορί η Μπόκα, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Το over 2,5 η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, σημειώνοντας πως η Πατρονάτο επιβεβαιώνει το συγκεκριμένο ειδικό στοίχημα για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές, ανεξάρτητα αποτελέσματος.