Στο «Μανουέλ Μουρίγιο Τόρο», ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα προημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος Κλαουσούρα, με τη Ντεπόρτες Τολίμα με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1 στο πρώτο ματς μεσοβδόμαδα στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα προημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος Κλαουσούρα, δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση επικράτησης σήμερα της Σάντα Φε, με οποιοδήποτε σκορ, αλλά με ένα τέρμα διαφορά, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά, με τη νικήτρια του ζευγαριού Μπουκαραμάνγκα – Μεντεγίν.

Η Σάντα Φε, αυτή που πίεζε και έχανε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο στον προημιτελικό του «Ελ Καμπίν», αλλά η Ντεπόρτες Τολίμα τα γκολ, βλέποντας την πρωταθλήτρια Απερτούρα να ανοίγει το σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό με το ψύχραιμο πλασέ του Κατάνιο και να φτάνει στο 2-0 στο είκοσι εννέα, με τον Πέρεζ. Η μείωση του σκορ με το κοντινό πλασέ του Μορέλο στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό, με το ματς να γίνεται θρίλερ μέχρι το φινάλε, βλέποντας να υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες για την Σάντα Φε, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, αλλά και ένα πέναλτι μαρς που αρνήθηκε ο διαιτητής στη Ντεπόρτες Τολίμα.

Στην 1η θέση της κανονικής διάρκειας του Κλαουσούρα, η Ντεπόρτες Τολίμα, δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο, πως η κατάκτηση του πρωταθλήματος Απερτούρα, δεν ήταν απλά μια «φωτοβολίδα». Επτά νίκες και δύο ισοπαλίες για τη Ντεπόρτες Τολίμα, σε εννέα ματς στην κανονική διάρκεια του Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Στην άλλη πλευρά, δύο εντός έδρας ήττες για την 8η στην κανονική διάρκεια του Κλαουσούρα, Σάντα Φε, σε ισάριθμα πολύ καθοριστικά ματς, καθώς το 1-2 από τη Ντεπόρτες Τολίμα, διαδέχθηκε το 0-2 από την Τζούνιορ, στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Σάντα Φε, σε δέκα ματς στην κανονική διάρκεια του Κλαουσούρα, μακριά από το «Ελ Καμπίν», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Ντεπόρτες Τολίμα, τέσσερις για την Σάντα Φε και έξι ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μανουέλ Μουρίγιο Τόρο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Φαβορί λόγω έδρας η Ντεπόρτες Τολίμα, η οποία μάλιστα έχει λιγότερη πίεση καθώς έχει «προίκα» το 2-1 του πρώτου προημιτελικού και η οποία έδειξε με την πορεία της στην κανονική διάρκεια του Κλαουσούρα, πως η κατάκτηση του Απερτούρα, δεν ήταν, όπως προαναφέρθηκε, «φωτοβολίδα». Παρόλα αυτά, μεγάλο μέγεθος ως ομάδα η Σάντα Φε και δεδομένο πως θα ρισκάρει, ώστε να εξαντλήσει τις δικές της πιθανότητες για τη μεγάλη ανατροπή. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.