Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η περσινή πρωταθλήτρια Κορίνθιανς, όχι μόνο κινδυνεύει να μείνει εκτός του Κόπα Σουνταμερικάνα, αλλά έχει μπλέξει ταυτόχρονα σε περιπέτειες, καθώς βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Κορίνθιανς, μετά και το 0-1 μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, βλέποντας την «τιμάο», να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο και να βρίσκεται πλέον στην 13η θέση, μπλέκοντας, όπως προαναφέρθηκε, σε περιπέτειες.

Παθητική η εμφάνιση της στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό και στο οποίο ο γκολκίπερ Κάσιο ήταν αυτός που με τις επεμβάσεις του την γλίτωσε από τα χειρότερα. Εντελώς διαφορετική η εικόνα της όμως στην επανάληψη, βλέποντας την Κορίνθιανς να είναι καλύτερη, να ρισκάρει και να έχει σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα. Οκτώ νίκες, επτά ισοπαλίες και δύο ήττες για την «τιμάο», σε 17 ματς στο Μπραζιλεϊράο στην «Αρένα Κορίνθιανς», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 21χρονος μέσος Ντόουγκλας.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας μεσοβδόμαδα την Ατλέτικο Παραναένσε, βλέποντας την Βάσκο να αδυνατεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, πετώντας δύο πολύτιμους βαθμούς, με μόνο θετικό, το +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Καλύτερη η Βάσκο στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο συγκεκριμένο ματς, αδυνατώντας όμως να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, βλέποντας ταυτόχρονα τον γκολκίπερ της Ατλέτικο Παραναένσε να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Εντελώς διαφορετική πάντως η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με την Ατλέτικο Παραναένσε πολύ πιο απειλητική, έχοντας μάλιστα στο 0-0 και οριζόντιο δοκάρι. Το 1-0 τελικά με πέναλτι του Τιάγκο Γκαγιάρντο, στο εξήντα επτά, με τον ίδιο να αστοχεί σε τετ α τετ λίγο πριν το φινάλε και το «έμφραγμα» για την Βάσκο ή το 1-1, αν προτιμάτε, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, επτά ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Βάσκο, σε 17 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Γουίλιαν Μαρανιάο.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Κορίνθιανς και δύο ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βάσκο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, τη μέτρια εικόνα της Βάσκο μακριά από το γήπεδο της, αλλά και στο ότι εκτιμώ πως η Κορίνθιανς θα βγάλει μέταλλο και εγωισμό. Αποτυχία άλλωστε για την περσινή πρωταθλήτρια να παλεύει, τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε, όχι μόνο να εξασφαλίσει με την ψυχή στο στόμα ένα εισιτήριο για το Κόπα Σουνταμερικάνα, αλλά ταυτόχρονα να έχει μπλέξει σε περιπέτειες, κινδυνεύοντας με υποβιβασμό.