Το δεύτερο συνεχόμενο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες, την φορά αυτή στο «Μαλβίνας Αρχεντίνας» της Μεντόσα, μετά το 2-0 για την Αργεντινή, την Παρασκευή που μας πέρασε στο «Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες» της Κόρδοβα.

Πλασματικό το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην Κόρδοβα, βλέποντας το Μεξικό να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι και την φλύαρη ομάδα του 40χρονου Λιονέλ Σκαλόνι, να βρίσκει δίχτυα, κόντρα στην ροή του αγώνα, με την κεφαλιά του Ραμίρο Φούνες Μόρι, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο, με λιγότερες μάλιστα τις καλές φάσεις, με το 2-0, σχεδόν από το πουθενά, από αυτογκόλ του Μπριζουέλα, επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Αργεντινής, σε πέντε φιλικά που έχει δώσει μετά τον αποκλεισμό της στην φάση των «16» του πρόσφατου Μουντιάλ, έχοντας προηγηθεί φυσικά το 0-1 από την Βραζιλία στην Τζέντα, από το τέρμα του Μιράντα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το σημερινό επίσης, θα είναι το τελευταίο της φιλικό για το 2018, με το ερώτημα πλέον να είναι για το αν βρεθεί νέος προπονητής ή μονιμοποιηθεί στον πάγκο ο Λιονέλ Σκαλόνι (φωτό). Στα αγωνιστικά, πάγια πλέον η απουσία του Λιονέλ Μέσι, ενώ δεδομένο πως ο Σκαλόνι θα ανακατέψει την τράπουλα για ένα ακόμα ματς.

Στην άλλη πλευρά, τέταρτη ήττα για το Μεξικό, το 0-2 της Παρασκευής, στα πέντε φιλικά που έχει δώσει μετά τον αποκλεισμό του στην φάση των «16» του πρόσφατου Μουντιάλ, με μόνη νίκη, το 3-2 σε βάρος της Κόστα Ρίκα στην έδρα της Λεόν, όπου πραγματοποίησε μάλιστα την ανατροπή. Στον πάγκο και σήμερα ο υπηρεσιακός Ρικάρντο Φερέτι, ενώ εκτός, όπως φυσικά και από το ματς της περασμένης Παρασκευής, οι Γκουαρδάδο, Ερνάντες και Λοσάνο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αργεντινή και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία απέναντι στο Μεξικό. Πιο συγκεκριμένα, 4-1 σε φιλικό στο Σαν Ντιέγκο το 2008, 3-1 το 2010 στο Μουντιάλ της Ν. Αφρικής, 2-2 το 2015 σε φιλική κόντρα τους στο Τέξας και το 2-0 που προαναφέρθηκε την Παρασκευή στην Κόρδοβα.

Συνεχίζει να μην ενθουσιάζει η Αργεντινή, η οποία ζορίστηκε αρκετά την Παρασκευή από την γεμάτη απουσίες ομάδα του Μεξικού, έχοντας κορυφαίο μάλιστα, όσο παράξενο και αν ακούγεται, τον γκολκίπερ, Μαρκεσίν. Χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, με ειδικό στοίχημα τερμάτων να είναι η επιλογή μου, στην δεύτερη συνεχόμενη φιλική της κόντρα με το Μεξικό.