Στο «Ρομέλ Φερνάντες Γκουτιέρες» της πόλης του Παναμά το φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έρχονται από το 0-1 του Σαββάτου από την Ονδούρα στην Τεγκουσιγκάλπα και το Εκουαδόρ από το 2-0 στη Λίμα σε βάρος του Περού.

Επιτυχία και μόνο για τον Παναμά, η «παρθενική» συμμετοχή του σε Μουντιάλ, παρά το γεγονός πως γνώρισε τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς στον όμιλο του (Βέλγιο 0-3, Αγγλία 1-6, Τυνησία 1-2). Ακολούθησαν πάντως τέσσερα φιλικά, στα οποία κατάφερε να πάρει μόνο μία ισοπαλία, το 2-2 στη Ν. Κορέα, γνωρίζοντας την ήττα στα υπόλοιπα από την Βενεζουέλα (0-2), την Ιαπωνία (0-3) και το Σάββατο, όπως προαναφέρθηκε, από την Ονδούρα. Παθητική η εικόνα του Παναμά στο συγκεκριμένο ματς, με το 0-1 μάλιστα να κολακεύει την ομάδα του 61χρονου Άγγλου υπηρεσιακού, Γκάρι Στέμπελ, από την στιγμή που η Ονδούρα είχε σπουδαίες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού φιλικού.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία για το Εκουαδόρ το ότι δεν βρέθηκε στα γήπεδα της Ρωσίας, ειδικά από την στιγμή που ξεκίνησε στον προκριματικό όμιλο της Νότιας Αμερικής με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, με τη μία εξ αυτών μάλιστα να είναι το 2-0 μέσα στην Αργεντινή. Επικράτηση πάντως με 2-0 στο πιο πρόσφατο φιλικό που έδωσε, την Παρασκευή που μας πέρασε στη Λίμα, σε βάρος του Περού, δείχνοντας πως παραμένει πάντα υπολογίσιμος αντίπαλος στη Νότια Αμερική. Σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στη Λίμα, αλλά εντελώς διαφορετική η εικόνα του Εκουαδόρ στην επανάληψη, όπου το 2-0 ήταν υπόθεση των Βαλένσια. Το 1-0 από κοντινό σουτ του Αντόνιο Βαλένσια στο τεσσαρακοστό έβδομο λεπτό, σε μια φάση διαρκείας, ενώ το 2-0 στο εβδομήντα τέσσερα, με εντυπωσιακό σλάλομ του Ένερ Βαλένσια (φωτό), ο οποίος πέρασε, πριν πλασάρει τον γκολκίπερ του Περού, Γκαλέσε, όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού φιλικού.

Προϊστορία: Δύο φιλικά ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία, αμφότερα το 2015, με 1-1 το πρώτο εξ αυτών στην πόλη του Παναμά, ενώ 4-0 ακολούθως για το Εκουαδόρ στο Κίτο.

Η παθητική εικόνα του Παναμά στο πρόσφατο φιλικό με την Ονδούρα, αλλά και η σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα του Εκουαδόρ στη Λίμα, με οδηγούν στο «διπλό».