Στο Vitality Stadium τα “κεράσια” υποδέχονται την Χάντερσφιλντ με στόχο να επιστρέψουν άμεσα στις επιτυχίες μετά από το “καρέ” ηττών που έχουν υποστεί στα αντίστοιχα πιο πρόσφατα παιχνίδια τους στην κατηγορία έτσι ώστε να μην χάσουν την επαφή τους με τις ευρωπαϊκές θέσεις του πίνακα.

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την ήττα που γνώρισαν την περασμένη αγωνιστική στο Etihad από την πρωταθλήτρια Μ.Σίτι με 3-1 αντέχοντας ουσιαστικά μόνο στο α΄ ημίχρονο όπου το σκορ ήταν ισόπαλο (1-1).

Αυτή ήταν η 4η σερί ήττα για τους Λονδρέζους με τον Έντι Χάου να έχει ένα άλλοθι λόγω του δύσκολου προγράμματος , οι 3/4 ήττες ήλθαν απέναντι στις δυο ομάδες του Μάντσεστερ και την Άρσεναλ, αλλά επιπλέον ξέρει πως κάπου επιβάλλεται να μπει φρένο για να μην γκρεμίσουν ,πριν καν μπούνε στο ιδιαιτέρως επιβαρυντικό πρόγραμμα των γιορτών, ότι με κόπο “έχτιζαν” από την αρχή της σαιζόν.

Εξακολουθούν πάντως να έχουν θετικό πρόσημο στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια τους στο Vitality με ρεκόρ: 3-2-2 και τέρματα: 12-9.
Επίσης με τις τέσσερις διαδοχικές ήττες ισοφάρισαν το αντίστοιχο χειρότερο ρεκόρ του συλλόγου ενώ πέντε σερί έχουν να υποστούν από τον Μάρτιο του 2013 όταν αγωνιζόντουσαν στην League 1.

Τα Terrie του Ντέιβιντ Βάγκνερ έχασαν στην έδρα τους από την Μπράιτον με 2-1, με ανατροπή, σε ένα ματς στο οποίο φανερά τους κόστισε η χαζή αποβολή του Μουνιέ στο πρώτο ημίχρονο αφού άλλαξε τις ισορροπίες με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι αρχικά να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη “γυρίσουν” το ματς υπέρ τους χάρη στο πρώτο γκολ στην Λίγκα του διεθνή Ρουμάνου φορ Φλορίν Αντόνε.

Το κακό για την Χάντερσφιλντ είναι πως δεν τους ευνόησαν ούτε τα υπόλοιπα αποτελέσματα και έτσι υποχώρησαν εκ νέου στην 17η θέση του πίνακα πλησιάζοντας επικίνδυνα την γραμμή του υποβιβασμού.

Προϊστορία: Η Μπόρνμουθ είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Χάντερσφιλντ.

* Αξίζει να προσέξει κανείς στα ειδικά στοιχήματα τον Καλούμ Γουίλσον ο οποίος στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου είχε σκοράρει χατ τρικ ενώ είχε πετύχει και άλλα δυο απέναντι στα Terrie τον Αύγουστο του 2014. Ήδη φέτος έχει πετύχει εφτά σε 14 συμμετοχές του και τον περασμένο μήνα χρίστηκε και για πρώτη φορά διεθνής. Σε σημείο προέχει ο Άσος αλλά και τα 9/10 Over 2,5 που αριθμούν τα “κεράσια” είναι μια καλή ένδειξη.