Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «32» του κυπέλλου, βλέποντας την Τζιρόνα και την Αλαβές να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς, μετά το 2-2 στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία, στην χώρα των Βάσκων. Ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ στην φάση των «32», ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας με το ίδιο σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Μπροστά στο σκορ στο πρώτο ματς η Τζιρόνα, με αριστοτεχνική κεφαλιά του Αλκαλά, στο δέκα οκτώ, ενώ αντεπίθεση διαρκείας ακολούθως από την Αλαβές, η οποία ισοφάρισε αρχικά, με το κοντινό πλασέ του Ρουμπέν Σομπρίνο, στο εξήντα τρία και έφτασε στο 2-1, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τον Μαρτίν. Παρόλα αυτά, η Τζιρόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, ισοφαρίζοντας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κοντινή κεφαλιά του Έρικ Μόντες, σε μια φάση διαρκείας, όπου η άμυνα της Αλαβές είχε αδικαιολόγητα κακή αντίδραση, για την κρισιμότητα του συγκεκριμένου χρονικού σημείου.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Τζιρόνα, το 1-1 της Κυριακής φιλοξενώντας την Ατλέτικο, με το οποίο διατηρήθηκε αήττητη για έβδομο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις και με το οποίο ανέβηκε ταυτόχρονα στην 8η θέση της LaLiga. Το σημερινό, θα είναι το πρώτο της εντός έδρας ματς στο κύπελλο, καθώς η Τζιρόνα μπήκε απευθείας στην φάση των «32», ενώ δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες ο απολογισμός της, σε οκτώ συνολικά στο «Μοντιλίβι» στη LaLiga.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 την Κυριακή φιλοξενώντας την Σεβίλλη, με την Αλαβές πλέον, στην 4η θέση της LaLiga, γκρεμίζοντας ταυτόχρονα με το αποτέλεσμα αυτό, την αντίπαλο της από την κορυφή. Πρώτο εκτός έδρας ματς το σημερινό στο κύπελλο, καθώς μπήκε και αυτή απευθείας στην φάση των «32», ενώ τρεις νίκες και τέσσερις ήττες, ο απολογισμός της σε επτά συνολικά στη LaLiga, μακριά από το «Μεντιθορόσα».

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε έξι ματς (2-2-2) ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Τζιρόνα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες στον σημερινό επαναληπτικό, εκτιμώντας πως η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.