Στο «Ανοέτα» ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «32» του κυπέλλου, βλέποντας την Σοσιεδάδ και την Θέλτα να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς, μετά το 1-1 στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία, στο Βίγκο. Ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ στην φάση των «32», ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας με το ίδιο σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Λιγοστές οι καλές φάσεις στο ματς στο Βίγκο, με κυριότερες ένα δοκάρι της Θέλτα στο πρώτο ημίχρονο, την κοντινή προβολή του Ιάγκο Άσπας, στο πενήντα οκτώ, που της έδωσε το προβάδισμα και το πλασέ του Χουάνμι, ένα λεπτό πριν το φινάλε, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Σοσιεδάδ, το οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 0-1 της Κυριακής στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» από τη Μπέτις, με το οποίο «υποχώρησε» στην 11η θέση και το -2 από την πρώτη εξάδα. Η σημερινή αναμέτρηση, θα είναι η πρώτη της στο κύπελλο στο «Ανοέτα», καθώς μπήκε απευθείας στην φάση των «32», ενώ μόλις μία νίκη, σε έξι συνολικά ματς στο γήπεδο της (1-3-2) στη LaLiga. Σημείο αναφοράς πάντως, πως η μοναδική της αυτή νίκη στο «Ανοέτα», ήταν το 2-1 σε βάρος της σημερινής της αντιπάλου, στην προ δέκα περίπου ημερών, κόντρα τους για το πρωτάθλημα.

Στην άλλη πλευρά, 2-0 το Σάββατο φιλοξενώντας την ουραγό της LaLiga, Ουέσκα, βλέποντας την Θέλτα να βάζει τέλος σε ένα σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη, σε όλες τις διοργανώσεις. Πρώτο εκτός έδρας ματς στο κύπελλο το σημερινό, καθώς μπήκε και αυτή απευθείας στην φάση των «32», ενώ μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός της, σε έξι ματς στη LaLiga, μακριά από το Βίγκο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σοσιεδάδ, δύο για την Θέλτα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ανοέτα».

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στην απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά, Σοσιέδαδ, ή πολύ χαμηλή τιμή που την συνοδεύει, αν προτιμάτε, ειδικά απέναντι στην επικίνδυνη Θέλτα. Εντελώς διαφορετικά τα δεδομένα, σε σχέση με το προ δέκα περίπου ημερών 2-1 του πρωταθλήματος, με ειδικό στοίχημα την επιλογή μου, στο μεταξύ τους επαναληπτικό, αποφεύγοντας φυσικά το ρίσκο με σημείο.