Την πρώτη ήττα της μετά από έξι αγώνες γνώρισε η Ναντ, την ίδια ώρα που και η Μαρσέιγ έκανε μεγάλη γκέλα, μένοντας εντός έδρας στο 0-0 με τη Ρεμς. Βέβαια είχε την απόλυτη υπεροχή στο ματς, αλλά δεν μετουσίασε τις ευκαιρίες της σε γκολ. Σε κάθε περίπτωση, αμφότερες θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες.

Η Ναντ παρουσιάστηκε αγνώριστη και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια 3-0 από την Σεντ Ετιέν, την προηγούμενη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι ενώ ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, στο 2ο αποφάσισαν να αφήσουν κενούς χώρους για να βγουν στην επίθεση και το πλήρωσαν με τρία γκολ στην πλάτη.

Η Ναντ εντός έδρας έχει 2-3-2 με τέρματα 13-7, ενώ στα δύο από τα τρία τελευταία ήρθαν σκορ 1-1. Τα 4 από τα 5 τελευταία παιχνίδια της έχουν λήξει στα 2-3 γκολ.
Στα αγωνιστικά ο Χαλιλχοτζιτς δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, αφού θα αγωνιστούν κανονικά και οι Ρονζιέ (M, 13/1), Ζιρότο (M, 5/1) και Κρχιν (Μ, 9/0)

Η Μαρσέιγ από την πλευρά της δεν διανύει και την καλύτερη του περίοδο και όλα δείχνουν ότι η κλεψύδρα έχει αρχίσει να αδειάζει για τον Ρούντι Γκαρσία. Στο 0-0 με τη Ρεμς, είχαμε την πρώτη απώλεια μετά από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα και δεύτερο σερί χωρίς νίκη μετά και την ήττα από την Άιντραχτ. Εκτός έδρας στο πρωτάθλημα έχει τρεις νίκες και τέσσερις ήττες, με τέρματα 10-16.

Στα αγωνιστικά ο Γκαρσία δεν έχει ζητήματα απουσιών και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προϊστορία: Ναντ και Μαρσέιγ έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους 36 φορές συνολικά από το ‘96 κι έπειτα. Σε αυτόν τον αριθμό αγώνων η ομάδα της Μασσαλίας προηγείται με 15 νίκες, έναντι 11 των «καναρινιών» και 10 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Πρόταση: Οι δύο ομάδες παράγουν ποδόσφαιρο, αλλά έχουν και προβλήματα στην άμυνα.