Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «32» του κυπέλλου, με την Σπόρτινγκ Χιχόν με σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς, στο «Μολινόν». Ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, στην φάση των «32» του κυπέλλου, ενώ σε περίπτωση επικράτησης της Έιμπαρ με το ίδιο σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ματς η Σπόρτινγκ Χιχόν, φτάνοντας δίκαια στο υπέρ της 2-0, με την περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Τζούρτζεβιτς στο πενήντα τέσσερα και το κοντινό πλασέ του Μανζαμπί, στο ογδοηκοστό έκτο λεπτό. Μοναδική υποψία ευκαιρίας για την ανύπαρκτη και αδικαιολόγητα παθητική Έιμπαρ, ένα εκτός περιοχής σουτ του Αρμπίγια, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Έιμπαρ, το 0-1 του πρωταθλήματος, την Παρασκευή που μας πέρασε στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, να μετριάζει τις εντυπώσεις, από το επιβλητικό 3-0 που είχε προηγηθεί σε βάρος της Ρεάλ, στο «Ιπουρούα». Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς στο γήπεδο της στο κύπελλο, καθώς μπήκε απευθείας στην φάση των «32», ενώ τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες, ο απολογισμός της στο «Ιπουρούα», σε επτά συνολικά ματς στη LaLiga.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες πολύτιμες νίκες για την Σπόρτινγκ στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1), πρώτα στην έδρα της Γρανάδα και ακολούθως το Σάββατο φιλοξενώντας την Τενερίφη, οι οποίες την έφεραν στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα και το -6 από την πρώτη εξάδα. Τρίτο ματς το σημερινό μακριά από το «Μολινόν» στο κύπελλο, με δύο εκτός έδρας προκρίσεις στους ισάριθμους νοκ άουτ προηγούμενους γύρους, επικρατώντας 2-1 της Νουμάνθια και στην διαδικασία των πέναλτι ακολούθως της Ράγιο Μαχαδαόντα. Μία νίκη επίσης, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες, ο απολογισμός της σε οκτώ εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Έιμπαρ και δύο για την Σπόρτινγκ Χιχόν, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ιπουρούα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Χωρίς καμία απολύτως αξία στην τιμή που συνοδεύει την Έιμπαρ, μιλώντας για επαναληπτικό, στον οποίο καλείται να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή. Απόλυτα λογική η επιλογή ειδικού στοιχήματος τερμάτων, από την στιγμή που θα πρέπει να ρισκάρει.