Το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής, με την Πόρτο σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στο +5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σπόρτινγκ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Πολύτιμο και ταυτόχρονα αγχωτικό 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική, στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Μποαβίστα, το οποίο διατήρησε την Πόρτο, μόνη στην κορυφή. Σημείο αναφοράς, πως αυτή ήταν η δέκατη συνεχόμενη νίκη της Πόρτο σε όλες τις διοργανώσεις, μετά την τελευταία της ήττα, το 0-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μπενφίκα, στις αρχές Οκτωβρίου. Κυρίαρχος η Πόρτο στο ντέρμπι με τη Μποαβίστα, βλέποντας τους «δράκους» να έχουν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, σημαντικές ευκαιρίες όχι για ένα, αλλά για περισσότερα τέρματα, με τη λύτρωση τελικά, να έρχεται στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το «γνωστό» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, Ερνάνι. Πέντε νίκες και μία ήττα για τους «δράκους», σε έξι συνολικά ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντραγκάο», ενώ σταθερά εκτός ο 26χρονος Καμερουνέζος επιθετικός Αμπουμπακάρ (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο και για την Πορτιμονένσε, το 3-2 φιλοξενώντας την Τοντέλα, το οποίο της έδωσε αέρα πέντε βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Τοντέλα στο πρώτο μόλις λεπτό, με άμεση όμως την αντίδραση από την Πορτιμονένσε, ισοφαρίζοντας αρχικά στο δεκατρία, με πέναλτι του Παουλίνιο, ενώ το 2-1 στο είκοσι εννέα, με διαγώνιο σουτ του Τζάκσον Μαρτίνες. Το 3-1 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου από τον Νακαζίμα (45΄), με την Πορτιμονένσε να φτάνει εύκολα στην συνέχεια στο τρίποντο, παρά τη μείωση του σκορ από την αντίπαλο της, στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό. Μία νίκη και τέσσερις ήττες για την Πορτιμονένσε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Πόρτο, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δέκα συνεχόμενες νίκες, όπως προαναφέρθηκε, για την Πόρτο, εκτιμώντας πως σήμερα θα δώσει συνέχεια σε αυτό το εντυπωσιακό σερί. Χωρίς αξία πάντως η τιμή που την συνοδεύει, πηγαίνοντας σε συνδυασμό της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά, κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5