Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής, με την Πορτιμονένσε να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην 6η θέση και τη Μπράγκα τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί στο -3 από την πρωτοπόρο Πόρτο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ήττα με 1-2 το Σάββατο στη Μαδέιρα από την τοπική Μαρίτιμο και τέλος στο νικηφόρο σερί της Πορτιμονένσε, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί το εντός 3-1 σε βάρος της Σετούμπαλ, το 1-0 στην έδρα της Φεϊρένσε και το 2-0 φιλοξενώντας τη Μπενφίκα. Πολύ πιο απειλητική και με σημαντικές ευκαιρίες η Πορτιμονένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στη Μαδέιρα, στο οποίο πάντως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό από την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντγκαρ Κόστα. Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την Πορτιμονένσε να ψάχνει με πείσμα το 1-1, αλλά να δέχεται τελικά το δεύτερο γκολ, στη μοναδική κόντρα της αντιπάλου της στο δεύτερο ημίχρονο, έξι λεπτά πριν το φινάλε, μειώνοντας απλά στις καθυστερήσεις, με πέναλτι του Παουλίνιο. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Πορτιμονένσε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», ενώ με πρόβλημα, ο Ιάπωνας επιθετικός Νακατζίμα.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενα εντός έδρας τρίποντα για τη Μπράγκα, βλέποντας με το 2-0 σε βάρος της Μαρίτιμο και το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη Μποαβίστα, να ανεβαίνει στην 2η θέση, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών της Μπενφίκα και της Σπόρτινγκ. Νωθρή εμφάνιση για τη Μπράγκα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μποαβίστα, όπου έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο της να απειλήσει σε τέσσερις περιπτώσεις. Παρόλα αυτά, το 1-0 στο εικοστό πέμπτο λεπτό, με εντός περιοχής βολέ του Ρικάρντο Ορτά, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ σαφώς βελτιωμένη η εικόνα της στην επανάληψη, στην οποία ήταν καλύτερη της αντιπάλου της και στην οποία πέταξε στα σκουπίδια σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπράγκα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπράγκα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», επικρατώντας 3-0 το 2011 και 2-1 στο περσινό πρωτάθλημα.

Επιλογή μου το «διπλό», ποντάροντας στην κυνικότητα της Μπράγκα, στο κίνητρο της να μειώσει την διαφορά της από την Πόρτο, περιμένοντας βέβαια απώλεια βαθμών των «δράκων» στο ντέρμπι στην έδρα της Σπόρτινγκ και την σημαντική απουσία του Νακατζίμα για τους γηπεδούχους.