Ντέρμπι παραμονής, με την κυπελλούχο Πορτογαλίας, Άβες, στην προτελευταία θέση, με 11 βαθμούς, έναν λιγότερο από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Τρεις συνεχόμενες ήττες για την Άβες, μετά και το 0-1 της Δευτέρας στην έδρα της Μορεϊρένσε και χωρίς νίκη γενικότερα για έξι αγωνιστικές, βλέποντας την κυπελλούχο Πορτογαλίας να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο, όντας πλέον στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και φυσικά σε μεγάλες περιπέτειες. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με τη Μορεϊρένσε, σπουδαιότερες πάντως για την αντίπαλο της, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, βλέποντας τους δύο γκολκίπερ να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση. Εντελώς διαφορετική πάντως, η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με τη Μορεϊρένσε καλύτερη, φτάνοντας δίκαια στο υπέρ της 1-0, την στιγμή που η Άβες δεν είχε ούτε ένα σουτ προς το αντίπαλο τέρμα. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Άβες, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ σταθερά εκτός, ο 34χρονος Βραζιλιάνος στόπερ Ντιέγκο Γκάλο.

Στον αντίποδα, 14 συνεχόμενα ματς στο πρωτάθλημα χωρίς τρίποντο για την Φεϊρένσε, μετά και το 2-2 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Σάντα Κλάρα, με σημείο αναφοράς, πως οι δύο νίκες της, με την ολοκλήρωση σχεδόν του 1ου γύρου, ήρθαν στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές (Ρίο Άβε 2-0, Γκιμαράες 1-0). Ένα χαμένο τετ α τετ για την Φεϊρένσε και το τέρμα της Σάντα Κλάμα στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, ήταν ότι αξιόλογο υπήρχε στο 0-1 του πρώτου ημιχρόνου στο μεταξύ τους ματς, σημειώνοντας πάντως, πως η επανάληψη έκρυβε πολλές συγκινήσεις. Πιο συγκεκριμένα, το 0-2 για την Σάντα Κλάρα στο σαράντα οκτώ, βλέποντας όμως την Φεϊρένσε να μειώνει αρχικά στο πενήντα εννέα, με αυστηρό πέναλτι του «γνωστού» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, Εντίνιο και να ισοφαρίζει στο εξήντα πέντε, με ψύχραιμο πλασέ Χοσέ Βαλένσια. Μία νίκη, μία ισοπαλία και έξι ήττες για την Φεϊρένσε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακρια από το «Μαρκολίνο ντε Κάστρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ – χαφ Βίτορ Μπρούνο.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Άβες, μία για την Φεϊρένσε και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την κυπελλούχο Πορτογαλίας.

Μεγάλο ρίσκο σίγουρα, το να ψάχνεις σημείο σε ντέρμπι παραμονής. Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά. Επιπλέον, ψέματα τέλος για την κυπελλούχο Πορτογαλίας, Άβες, η οποία αν δεν πάρει τρίποντο σε ματς «τελικό» σαν το σημερινό, θα μπλέξει σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες.