Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, το οποίο μάλιστα ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου, με την Κάντιθ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη εξάδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η Γρανάδα με νίκη θα εδραιωθεί στην κορυφή.

Σε ρηχά νερά η Κάντιθ την προηγούμενη αγωνιστική στην εκτός έδρας μονομαχία της με την Οσασούνα και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 1-2, μάλιστα πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, παραμένοντας στην 7η θέση, αδυνατώντας ταυτόχρονα να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών της 6ης Αλκορκόν. Μπροστά στο σκορ στο «Ελ Σαδάρ», στο δέκατο ένατο λεπτό, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Άλεξ, βλέποντας όμως την Οσασούνα να πραγματοποιεί την ανατροπή, πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Τα δύο τέρματα της Οσασούνα, στο εικοστό έκτο και τριακοστό πέμπτο λεπτό, με καμία απολύτως αντίδραση ακολούθως από την Κάντιθ μέχρι το φινάλε, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να φτάσει σε ένα ανέλπιστα εύκολο τρίποντο. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Κάντιθ, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ραμόν ντε Καράνσα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην άλλη πλευρά, μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα η Γρανάδα, παρά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες που προηγήθηκαν, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), στην έδρα της Τενερίφης και αυτή της περασμένης εβδομάδας στο ντέρμπι κορυφής φιλοξενώντας την Αλμπαθέτε. Ένα οριζόντιο δοκάρι και μία τεράστια ευκαιρία για την Γρανάδα, πριν έρθει το 0-1 από την Αλμπαθέτε, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στο εξήντα τρία, με το 1-1 πάντως στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό, με πέναλτι του Φέντε Βίκο. Δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες για την Γρανάδα, στο τελευταίο τέταρτο του ματς, αδυνατώντας όμως να φτάσει στην ολική ανατροπή. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Γρανάδα, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Λος Κάρμενες», ενώ αγώνας δρόμου για τον αριστερό μπακ Χοσέ Μαρτίνεθ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Κάντιθ, στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, ενώ 3-2 για την Γρανάδα το 2009, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Ραμόν ντε Καράνσα». Σημείο αναφοράς, πως η Γρανάδα, επικράτησε με 2-1 στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής του περσινού πρωταθλήματος, όντας τότε αδιάφορη, στερώντας από την Κάντιθ, την συμμετοχή της στα πλέι οφ ανόδου.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι Ανδαλουσίας, στο οποίο μάλιστα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς η μονομαχία των δύο ομάδων έχει φόντο και την άνοδο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα της Κάντιθ στο «Ραμόν ντε Καράνσα», εκτιμώντας επιπλέον πως πολύ πιθανό να έχει έξτρα κίνητρο μιας άτυπης ρεβάνς για την ήττα που της στέρησε πέρσι την συμμετοχή στα πλέι οφ. Πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της η Κάντιθ, με πιο πρόσφατη το 3-0 σε βάρος της Λα Κορούνια.