Σπουδαία μονομαχία στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», με την Σπόρτινγκ να ψάχνει τη νίκη που θα την βάλει και πάλι στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος, την στιγμή που με τρίποντο η Πόρτο, όχι μόνο θα ξεπεράσει το ρεκόρ της Μπενφίκα αλλά θα πάρει τεράστιο προβάδισμα τίτλου, στο κλείσιμο ακριβώς του 1ου γύρου.

Οδυνηρό 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Τοντέλα, με το οποίο η Σπόρτινγκ «υποχώρησε» στην 4η θέση και το -8 από τη «μεγάλη» σημερινή της αντίπαλο. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Τοντέλα στο μεταξύ τους ματς, ανοίγοντας το σκορ στο έκτο μόλις λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια να υπάρχουν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν και στην επανάληψη, με την Τοντέλα να παίρνει τελικά προβάδισμα δύο τερμάτων στο εβδομήντα τέσσερα, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, ενώ η μείωση του σκορ για την Σπόρτινγκ, δύο λεπτά αργότερα από τον Ματιέ. Σημείο αναφοράς, πως η Σπόρτινγκ άγγιξε το 2-2, έχοντας οριζόντιο δοκάρι στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Οκτώ νίκες για την Σπόρτινγκ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός αριστερός μπακ Ακούνια.

Στην άλλη πλευρά, 3-1 φιλοξενώντας τη Νασιονάλ, βλέποντας την Πόρτο όχι μόνο να εδραιώνεται στην κορυφή, αλλά να ισοφαρίζει ταυτόχρονα το ρεκόρ συνεχόμενων νικών της Μπενφίκα σε όλες τις διοργανώσεις, 18 τον αριθμό, το οποίο κρατούσε από την περίοδο 2010/11. Στόχος βέβαια να το ξεπεράσει, σημειώνοντας πως με νίκη θα βρεθεί στο +7 από την 2η Μπενφίκα, στο +8 από την 3η Μπράγκα και θα αποκτήσει διαφορά 11 βαθμών από την 4η Σπόρτινγκ. Το ψύχραιμο πλασέ του Μπραΐμι στο τριάντα δύο και η αριστοτεχνική κεφαλιά του Τικίνιο, στο τριάντα οκτώ, έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους «δράκους», με την πεισματάρα όμως Νασιονάλ να μειώνει στο σαράντα, διαμορφώνοντας το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, το 3-1 από το Μπραΐμι, στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό, έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς. Έξι νίκες και μία ήττα για την Πόρτο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντραγκάο», ενώ σταθερά εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζει, ο επιθετικός Αμπουμπακάρ.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Σπόρτινγκ και οκτώ ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, με την Σπόρτινγκ με το απόλυτο στο πρωτάθλημα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», όπου παραμένει μάλιστα αήττητη την τελευταία δεκαετία από την Πόρτο, την στιγμή πάντως που οι «δράκοι» έρχονται από 18 σερί νίκες. Δεδομένο πως θα πέσουν κορμιά, με νίκη για την Σπόρτινγκ να είναι φιλί ζωής και για την Πόρτο να είναι ρεκόρ και κάτι παραπάνω από μισό πρωτάθλημα, όσο παράξενο και αν ακούγεται, όταν υπάρχει μπροστά μας ένας ολόκληρος γύρος.