Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μοντερέι σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας τη Λεόν, ψάχνοντας για το δεύτερο της συνεχόμενο εντός έδρας τρίποντο, μετά το εμφατικό 5-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κλαουσούρα σε βάρος της Πατσούκα.

Επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα του Κλαουσούρα την περασμένη εβδομάδα για τη Μοντερέι φιλοξενώντας την Πατσούκα, καθώς επικράτησε με το εμφατικό, όπως προαναφέρθηκε, 5-0. Το 1-0 στο συγκεκριμένο ματς στο έντεκα, με εντυπωσιακή λόμπα του Ουρτάδο, με αυτό πάντως να είναι και ότι αξιόλογο είχε να δείξει η Μοντερέι στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, εντυπωσιακή η Μοντερέι στην επανάληψη, με το 2-0 με ατομική προσπάθεια του Γκονζάλες στο πενήντα ένα, δύο τέρματα ακολούθως από τον Ροτζέλιο Φούνες Μόρι (φωτό), στο πενήντα οκτώ και το εβδομήντα τέσσερα, με τον θρίαμβο να ολοκληρώνει, έξι λεπτά πριν το φινάλε με εντός περιοχής σουτ ο Ζαλντίβαρ.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-2 φιλοξενώντας την Τίγκρες, σε ένα ματς, στο οποίο η Λεόν είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι του Ζινιάκ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, το 0-1 από την Τίγκρες στο έκτο μόλις λεπτό, το 1-1 στο έντεκα, με προβολή του Βάλτερ Γκονζάλες, ο οποίος πάντως προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσάιντ, με τη Λεόν στην συνέχεια πολύ πιο απειλητική, πραγματοποιώντας στο ογδόντα εννέα την προσωρινή ανατροπή, με κεφαλιά ψαράκι του Μορένο. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το εντός 0-1 από την 2ης κατηγορίας Αλεμπρίχες, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Κλαουσούρα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μοντερέι, μία για τη Λεόν και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο γήπεδο της η Μοντερέι, όπου είναι ικανή, ακόμα και όταν δεν βρεθεί σε καλή μέρα, να λυγίσει οποιονδήποτε αντίπαλο, έχοντας δικαίως τον τίτλο του φαβορί σήμερα απέναντι στη Λεόν.