Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος στη LaLiga, με την Θέλτα εντός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη, καλείται να δείξει σημάδια αντίδρασης μετά το βαρύ 1-6 μεσοβδόμαδα στο «Καμπ Νόου» από τη Μπαρτσελόνα και τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Πέντε συνεχόμενες ήττες για την Θέλτα μετά και το 1-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Βαγιαδολίδ, με το οποίο η ομάδα του Βίγκο «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, όντας πλέον εντός επικίνδυνης ζώνης και το οποίο έγινε πολύ επισφαλής η θέση στον πάγκο για τον 46χρονο Πορτογάλο, Μιγκέλ Καρντόσο. Ότι θετικό είχε να επιδείξει η Θέλτα στο συγκεκριμένο ματς, ήταν, χωρίς υπερβολή, μέχρι το δέκατο έκτο λεπτό, στο 1-0 από το φαλτσαριστό σουτ του Σίστο, με την ομάδα του Βίγκο πάντως μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερο λόγω της φλυαρίας και της αστοχίας της αντιπάλου της. Εντελώς βελτιωμένη όμως η εικόνα της Βαγιαδολίδ στην επανάληψη, με την Θέλτα απόλυτα δίκαια «θύμα» ανατροπής, με την ομάδα του Βίγκο μάλιστα χωρίς κανένα ίχνος αντίδρασης μετά το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Θέλτα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο Βίγκο, ενώ τιμωρημένος ο Ολλανδός στόπερ Χόεντ και τραυματίας ο επιθετικός Ιάγκο Άσπας.

Στην άλλη πλευρά, δύο πρόσωπα για την Σεβίλλη στο 5-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Λεβάντε, βλέποντας την ομάδα του 43χρονου Πάμπλο Ματσίν να είναι φλύαρη και άστοχη στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά καταιγιστική και τρομερά αποτελεσματική στην επανάληψη, όπου βρήκε πέντε φορές τα αντίπαλα δίχτυα. Βαρύ 1-6 πάντως μεσοβδόμαδα στο «Καμπ Νόου» από τη Μπαρτσελόνα και αποκλεισμός όπως προαναφέρθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου, σημειώνοντας όμως, πως ο μεταξύ τους επαναληπτικός πολύ πιθανό να είχε διαφορετική εξέλιξη, αν δεν υπήρχε το χαμένο πέναλτι του Έβερ Μπανέγα στο εικοστό έβδομο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, 1-0 για τη Μπαρτσελόνα στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, με τον Αργεντινό μέσο της Σεβίλλης να νικιέται από τον Σίλεσεν, αδυνατώντας φυσικά να φτάσει στο 1-1. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σεβίλλη, σε 11 ματς στη LaLiga μακριά από το «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Νιανόν, ο δεξιός μπακ – χαφ Αλέιξ Βιντάλ, οι μέσοι Χεσούς Νάβας και Γκοναλόν και οι επιθετικοί Μουνίρ και Νολίτο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Θέλτα, μία για την Σεβίλλη και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Βίγκο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αγωνιστική «κοιλιά» για την Θέλτα, με την ομάδα του Βίγκο πολύ ευάλωτη αμυντικά το τελευταίο διάστημα, ενώ μεγάλη η πίεση πλέον στον Μιγκέλ Καρντόσο. Κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί η Σεβίλλη και να φτάσει σε ένα «διπλό» που θα την εδραιώσει στην πρώτη τετράδα. Βαρύ βέβαια το 1-6 στο «Καμπ Νόου» από τη Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Ματσίν όμως να έχει την ποιότητα να αφήσει πίσω αυτή την ήττα, καθώς δεν τέλειωσε ξαφνικά η φετινή χρονιά με ένα άσχημο αποτέλεσμα.