Στο «Εστάντιο Σιέρα Νεβάδα» της Σάντα Μάρτα, το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Απερτούρα της Κολομβίας, ανάμεσα στην τοπική και νεοφώτιστη Ουνιόν Μαγκνταλένα και τη Λα Εκιδάδ.

Ένας βαθμός για την Ουνιόν Μαγκνταλένα στις δύο πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα, βλέποντας την ομάδα της Σάντα Μάρτα στο 1-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Ατλέτικο Ουίλα, έχοντας προηγηθεί, το οδυνηρό, βάσει εξέλιξης, 3-4 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες. Ένα τραγικό λάθος από τον αριστερό μπακ Γκόμες, αυτό που έδωσε την ευκαιρία στην Ατλέτικο Ουίλα να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με την πεισματάρα όμως Ουνιόν Μαγκνταλένα να ισοφαρίζει στο ογδόντα οκτώ, με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι του Μπλάνκο. Χαρακτηριστικό μάλιστα, τα μαζεμένα λάθη στην άμυνα της Ατλέτικο Ουίλα στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά και το ότι ο Μπλάνκο είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, δύο λεπτά νωρίτερα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για τη Λα Εκιδάδ στις δύο πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα, με 1-1 μεσοβδόμαδα στο Μεντεγίν απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, έχοντας προηγηθεί το 2-0 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Ατλέτικο Ουίλα. Μπροστά στο σκορ η Λα Εκιδάδ στο Μεντεγίν στο δεύτερο μόλις λεπτό, με αυτογκόλ του στόπερ των γηπεδούχων Παλάσιος, με το 1-1 όμως για την αντίπαλο της από πέναλτι, στο εβδομήντα εννέα. Τιμωρημένος για σήμερα για την ομάδα της Μπογκοτά, ο στόπερ Ρίκετ, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς στο Μεντεγίν.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ουνιόν Μαγκνταλένα.

Δεδομένο πως η Ουνιόν Μαγκνταλένα θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, θέλοντας φυσικά να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά, απέναντι της μια πολύ κυνική Λα Εκιδάδ, η οποία είναι ικανή να εκμεταλλευτεί την παραμικρή ευκαιρία που θα της δοθεί.