Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την κυπελλούχο Αργεντινής, Ροζάριο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 18η θέση με 18 βαθμούς, πέντε λιγότερους, από την 10η Αλντοσίβι.

Ήττα με 1-2 στην έδρα της Ουρακάν, στο πρώτο ματς για την Ροζάριο στο 2019, στην επανέναρξη φυσικά του πρωταθλήματος, ενάμιση μήνα περίπου, μετά την κατάκτηση του κυπέλλου, στην διαδικασία των πέναλτι στον τελικό με την Χιμνάσια Λα Πλάτα. Ανύπαρκτη η Ροζάριο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ουρακάν, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες και να φτάσει ταυτόχρονα σε δύο γκολ (40΄, 45΄). Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Ροζάριο να μειώνει αρχικά με τον Ερέρα στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό και να έχει ευκαιρίες στην συνέχεια για την ισοφάριση, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ροζάριο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 34χρονος Παραγουανός μέσος, Ορτιγκόσα.

Στην άλλη πλευρά, 1-3 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Ράσινγκ, με θετικό πάντως για την Αλντοσίβι, πως δεν έχασε την επαφή της με τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ της Αλντοσίβι, αυτό που έδωσε την ευκαιρία στην Ράσινγκ να βρεθεί μπροστά στο σκορ, στο τέταρτο μόλις λεπτό, με το 1-1 όμως από το ψύχραιμο πλασέ του Τσάβες, στο είκοσι επτά. Παρόλα αυτά, ανώτερη στην συνέχεια η Ράσινγκ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έφτασε στο πενήντα τέσσερα, με πέναλτι στο 1-2 και με το ψύχραιμο πλασέ του νεοαποκτηθέντα Τσβίτανιτς στο 1-3, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Αλντοσίβι, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Χοσέ Μαρία Μινέγια», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ινίγκες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ροζάριο και μία για την Αλντοσίβι, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την πρώτη.

Φαβορί, βάσει του σετ των τιμών, η Ροζάριο. Παρόλα αυτά, παραμένει απρόβλεπτη, ενώ δείχνει να είναι ταυτόχρονα αποπροσανατολισμένη από την κατάκτηση του κυπέλλου, αλλά και την συμμετοχή της ταυτόχρονα, σε ένα περίπου μήνα στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Επιπλέον, απρόβλεπτη μεν, αλλά ικανή στην καλή της μέρα να κάνει ζημιά η Αλντοσίβι.