Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Άβες οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Μπράγκα ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Δύο συνεχόμενα πολύτιμα τρίποντα για την Άβες, επικρατώντας 2-1 εντός της Σετούμπαλ και 2-0 ακολούθως στην έδρα της Τοντέλα, ξεκολλώντας με τα αποτελέσματα αυτά, από την επικίνδυνη ζώνη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Τοντέλα, πιο σημαντικές πάντως για την Άβες, ενώ σημείο αναφοράς, η πολύ αυστηρή αποβολή του στόπερ των γηπεδούχων Ζορζ Φερνάντες, στο τριακοστό ένατο λεπτό, η οποία αποδείχθηκε καθοριστική στην συνέχεια του αγώνα. Καλύτερη η Άβες στην επανάληψη, βλέποντας να εκμεταλλεύεται άψογα το κενό στο κέντρο της άμυνας της αντιπάλου της, σημειώνοντας πως από εκεί προήλθαν και τα δύο της τέρματα, από τον Πονκ με κεφαλιά σε άδειο σχεδόν τέρμα στο πενήντα οκτώ και τον Μπαλντέ στο εβδομήντα τρία. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Άβες, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, «επαγγελματικό» 1-0 φιλοξενώντας την Σάντα Κλάρα, βλέποντας τη Μπράγκα να αφήνει πίσω τον οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, εντός έδρας αποκλεισμό από την Σπόρτινγκ, στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Μουδιασμένη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Σάντα Κλάρα η Μπράγκα, η οποία πάντως ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα και ενώ λίγο νωρίτερα η αντίπαλος της είχε μια κραυγαλέα ευκαιρία και ένα χαμένο πέναλτι. Στο ίδιο τέμπο και μετά το 1-0, με την Σάντα Κλάρα να είναι αυτή που είχες ευκαιρίες, την στιγμή που η Μπράγκα έψαχνε το 2-0 στις λιγοστές της αντεπιθέσεις. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπράγκα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μουνισιπάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπράγκα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Άβες, με 2-0 σε αυτό του περσινού πρωταθλήματος και 2-1 σε αυτό στα προημιτελικά του φετινού κυπέλλου.

Δεδομένο το καλό κλίμα στις τάξεις της Άβες μετά τα δύο συνεχόμενα πολύτιμα τρίποντα που προηγήθηκαν. Παρόλα αυτά, πολύ κυνική η Μπράγκα, ικανή να πάρει ματς σαν το σημερινό χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Κάτι το οποίο έκανε και στα προημιτελικά του φετινού κυπέλλου, όπου έπαιξε όσο χρειάστηκε για να επικρατήσει 2-1 της Άβες.