Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μπέτις, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο -3 από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που με τρίποντο η Ατλέτικο θα μειώσει στους τρεις βαθμούς την απόσταση της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Σε ρηχά νερά η Μπέτις την προηγούμενη αγωνιστική στο «Σαν Μαμές» στη μονομαχία της με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και δικαιολογημένη η ήττα της με 0-1, με θετικό πάντως, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη εξάδα. Πίσω στο σκορ στο εικοστό πρώτο λεπτό, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο μάλιστα με ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα και με μόνη απειλή για τη Μπέτις μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κανάλες στο δεύτερο ημίχρονο, στην οποία άγγιξε την ισοφάριση. Ένα αποτέλεσμα πάντως, το οποίο η Μπέτις άφησε πολύ γρήγορα πίσω της, καθώς ακολούθησε μεσοβδόμαδα το εντός 3-1 σε βάρος της Εσπανιόλ στην παράταση, το οποίο της έδωσε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπέτις, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ με πρόβλημα ο 27χρονος επιθετικός Τέγιο.

Στην άλλη πλευρά, από τρία συνεχόμενα τρίποντα οι «ροχιμπλάνκος», μετά και το 2-0 της περασμένης εβδομάδας στο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης φιλοξενώντας την Χετάφε, έχοντας προηγηθεί το 3-0 στην έδρα της ουραγού Ουέσκα και το εντός 1-0 σε βάρος της Λεβάντε. Μπροστά στο σκορ στο είκοσι επτά απέναντι στην Χετάφε, με ένα ξερό σουτ του Γκριεζμάν, με τον Σαούλ να «καθαρίζει» ουσιαστικά στο τριακοστό έβδομο λεπτό, με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, με την Ατλέτικο στην συνέχεια να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να φτάνει με σβηστές μηχανές σε μία εύκολη νίκη. Τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και μία ήττα για την Ατλέτικο, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ με πρόβλημα οι στόπερ Γκοδίν και Σάβιτς, ο αριστερός μπακ Φιλίπε Λουίς, ο μέσος Κόκε και ο φορ Ντιέγκο Κόστα.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ατλέτικο και τρεις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο, η απρόβλεπτη το τελευταίο διάστημα Μπέτις, η οποία έχει μεσοβδόμαδα τον εντός έδρας ημιτελικό με την Βαλένθια, κάτι που πολύ πιθανό να την αποπροσανατολίσει, καθώς το κύπελλο αποτελεί πρόκληση πλέον από την στιγμή που ο τελικός θα διεξαχθεί στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Επιλογή ρίσκου το «διπλό», παρά την απουσία του Γκοδίν, με την κυνική Ατλέτικο αήττητη την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Μπέτις και με μεγάλη ευκαιρία να μειώσει την απόσταση της από τη Μπαρτσελόνα.