Πολύ κρίσιμο βαθμολογικά ντέρμπι στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», με την Σπόρτινγκ στην 4η θέση με 39 βαθμούς και τη Μπενφίκα στην 3η με 44, έστω και με ένα ματς λιγότερο, καθώς οι «αετοί» βλέπουν πλέον την πλάτη και της Μπράγκα, η οποία επικράτησε χθες 2-0 στην έδρα της Άβες. Σημείο αναφοράς, πως οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες και μεσοβδόμαδα στο «Ντα Λουζ», στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το κύπελλο.

Αποτυχία σίγουρα το 1-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Σετούμπαλ, βλέποντας την Σπόρτινγκ όχι μόνο να εδραιώνεται στην 4η θέση, αλλά να προσγειώνεται ταυτόχρονα απότομα στην πραγματικότητα, καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Λιγκ Καπ στην διαδικασία των πέναλτι, στο δραματικό, βάσει εξέλιξης, τελικό με την Πόρτο. Φλύαρη και ακίνδυνη η Σπόρτινγκ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σετούμπαλ, με την αντίπαλο της μάλιστα μπροστά στο σκορ στο εικοστό τέταρτο λεπτό, σε μία από τις λίγες αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες. Ανάλογη η εικόνα της Σπόρτινγκ και στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας πάντως στο ογδόντα με τακουνάκι του Ντοστ, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, ενώ σπουδαία ευκαιρία στο φινάλε για την Σετούμπαλ, μετά από τραγικότατο λάθος του Νάνι. Εννέα νίκες και μία ισοπαλία για την Σπόρτινγκ, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Σκοπιανός δεξιός μπακ, Ριστόφσκι.

Στην άλλη πλευρά, κανένα απολύτως πρόβλημα για τη Μπενφίκα φιλοξενώντας μεσοβδόμαδα τη Μποαβίστα, βλέποντας τους «αετούς» να επικρατούν 5-1, ξεσπώντας ουσιαστικά για την ήττα με 1-3 που είχε προηγηθεί στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ από την Πόρτο. Το 1-0 στο εννέα με κεφαλιά του Ζοάο Φέλιξ, το 2-0 στο είκοσι οκτώ από τον Πίτσι (φωτό), η μείωση του σκορ από τη Μποαβίστα στο σαράντα δύο, βλέποντας όμως τη Μπενφίκα να «καθαρίζει» ουσιαστικά με το πλασέ του Σεφέροβιτς στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Ο Ελβετός επιθετικός και το 4-1 στο εβδομήντα δύο, το 5-1 ακολούθως, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με εκτός περιοχής σουτ του Άλεξ Γκριμάλντο, με το κερασάκι στην τούρτα, το πέναλτι που απέκρουσε ο Βλαχοδήμος στις καθυστερήσεις. Επτά νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μπενφίκα, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντα Λουζ», ενώ με πρόβλημα οι μέσοι Ζίφκοβιτς και Φέισα και ο φορ Ζόνας.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σπόρτινγκ, ισάριθμες για τη Μπενφίκα και πέντε ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι της Λισαβόνας, ειδικά από την στιγμή που πέρα από το γόητρο, υπάρχει τόσο για την Σπόρτινγκ όσο φυσικά και για τη Μπενφίκα, μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, περιμένοντας ανοιχτό ματς, έχοντας την εκτίμηση πως η ισοπαλία δεν εξυπηρετεί καμία από τις δύο αντιπάλους.