Σε ρόλο φαβορί η Μπόκα φιλοξενώντας την Γοδόι Κρουζ, ψάχνοντας το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην πρώτη τετράδα, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εκτός των θέσεων που οδηγούν στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Επιβλητικό 4-0 μεσοβδόμαδα στο Σαν Χουάν σε βάρος της τοπικής Σαν Μαρτίν, βλέποντας τη Μπόκα Τζούνιορς να φτάνει στο πρώτο της τρίποντο τόσο μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, όσο και γενικότερα στο 2019, θυμίζοντας πως είχε προηγηθεί το 1-1 στο «Μαρσέλο Μπιέλσα» απέναντι στη Νιούελς. Το κοντινό διαγώνιο σουτ του Παβόν, στο τριάντα οκτώ, αυτό με το οποίο άνοιξε το σκορ η Μπόκα στο ματς στο Σαν Χουάν, σημειώνοντας πάντως, πως δύο λεπτά νωρίτερα, η Σαν Μαρτίν είχε σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Το 2-0 από τον Ζάρατε, στο σαράντα τρία, με αριστοτεχνικό εκτός περιοχής σουτ, ενώ τέλος στο ματς ουσιαστικά, στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό, από το κοντινό πλασέ του Άμπιλα. Το κερασάκι στην τούρτα για τους «χεϊνέσες», στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό, από τον Μας, με τον 30χρονο αριστερό μπακ πάντως να μην πανηγυρίζει το τέρμα του, καθώς είχε φορέσει στο παρελθόν αρκετά χρόνια την φανέλα της ομάδας του Σαν Χουάν. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Μπόκα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπομπονέρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο ήττες μέσα στη Μεντόσα, σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος για την Γοδόι Κρουζ, με 0-2 από τη Λανούς και 0-4 ακολούθως μεσοβδόμαδα από την Ρίβερ Πλέιτ. Δοκάρι για την Γοδόι Κρουζ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντράντα, στις αρχές του ματς με την Ρίβερ Πλέιτ, με αυτή πάντως να είναι και η μοναδική της ευκαιρία σε όλο το ματς. Δύο τέρματα ακολούθως από την Ρίβερ Πλέιτ, στο δωδέκατο και το εικοστό ένατο λεπτό, με την Γοδόι Κρουζ μάλιστα, να πετά λευκή πετσέτα στο τριάντα τέσσερα, όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Γοδόι Κρουζ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη Μεντόσα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Καρντόνα.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Μπόκα Τζούνιορς, δύο για την Γοδόι Κρουζ και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπομπονέρα».

Φαβορί βάσει του σετ των τιμών η Μπόκα, αλλά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει η απρόβλεπτη μεν, αλλά χωρίς φόβο απέναντι στους «μεγάλους», Γοδόι Κρουζ. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό.