Στο «Χοσέ Αμαλφιτάνι», η πολύ σπουδαία και ταυτόχρονα τελευταία χρονικά αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, με την Βέλεζ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 6η θέση με 28 βαθμούς, έξι περισσότερους από την 11η Ρίβερ Πλέιτ.

Σπουδαίο 2-1 στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, στην εκτός έδρας μονομαχία με την Εστουδιάντες, το οποίο έφερε την Βέλεζ σε απόσταση αναπνοής πλέον, από την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Εστουδιάντες, στο οποίο η Βέλεζ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο εικοστό πρώτο λεπτό, μετά από αριστοτεχνική κεφαλιά του Αλμπερτένγκο. Παρόλα αυτά, το 1-1, σε μία αντεπίθεση σχεδόν από το πουθενά στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, μετά από σπουδαία ατομική προσπάθεια του Βάργκας, ενώ η ολική ανατροπή στο πενήντα πέντε, με ένα εκτός περιοχής σουτ του Ρομπερτόνε, σημειώνοντας πως δεν υπήρχε στην συνέχεια κάτι σημαντικό μέχρι το φινάλε. Έξι νίκες και δύο ισοπαλίες για την Βέλεζ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Χοσέ Αμαλφιτάνι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 4-0 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, βλέποντας την Ρίβερ Πλέιτ να ξεσπάει για τις τρεις συνεχόμενες εντός έδρας ήττες που είχαν προηγηθεί σε ισάριθμα εξ αναβολής ματς στο 2019, το 0-1 από τη Ντεφένσα, το 1-2 από την Ουνιόν Σάντα Φε και το 1-3 από την Πατρονάτο. Δοκάρι για την Γοδόι Κρουζ, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στις αρχές του μεταξύ τους ματς, με το σκορ στο 0-0, σημειώνοντας πάντως πως αυτή ήταν και η μοναδική φορά που απειλήθηκε η εστία του Φράνκο Αρμάνι. Το εντός περιοχής βολέ του Πράτο στο δώδεκα και το πέναλτι του Μπορέ στο είκοσι εννέα, άνοιξαν ουσιαστικά το δρόμο στην Ρίβερ Πλέιτ, με το ματς να «τελειώνει» οριστικά στο τριακοστό τέταρτο λεπτό, στην αποβολή του στόπερ της Γοδόι Κρουζ, Καρντόνα. Με διάθεση, επίσης, να μην βγάλει το πόδι από το γκάζι η Ρίβερ Πλέιτ στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με δύο ακόμα τέρματα (50΄, 82΄), σε αυτό το επιβλητικό όπως προαναφέρθηκε, 4-0. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ρίβερ Πλέιτ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μονουμεντάλ», ενώ σταθερά εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζει, ο Νάτσο Σκόκο (φωτό).

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βέλεζ, μία για την Ρίβερ Πλέιτ και τρεις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Αμαλφιτάνι».

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στην Ρίβερ Πλέιτ, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που δοκιμάζεται από την σκληροτράχηλη και αήττητη στο «Χοσέ Αμαλφιτάνι», ειδικότερα όταν έχει μόλις μία νίκη την τελευταία δεκαετία στην συγκεκριμένη έδρα. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.