Μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης και ταυτόχρονα μονομαχία με φόντο την παραμονή ανάμεσα στην Ράγιο Βαγιεκάνο και τη Λεγκανές, με τις δύο ομάδες στους 23 βαθμούς, αλλά τους φιλοξενούμενους με ένα τυπικό προβάδισμα, καθώς είχαν επικρατήσει 1-0 στο «Μπουτάρκε», στο ματς του 1ου γύρου.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών μετά και το σπουδαίο 1-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Αλαβές, βλέποντας πάντως την Ράγιο Βαγιεκάνο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, να βρίσκεται, έστω και οριακά, εντός της επικίνδυνης ζώνης. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς στην έδρα της Αλαβές, με τις δύο αντιπάλους μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, με την Ράγιο Βαγιεκάνο πάντως πιο τυχερή ή πιο αποτελεσματική αν προτιμάτε, φτάνοντας στο πολύτιμο 1-0, με την καρφωτή κεφαλιά του Ραούλ ντε Τομάς, στο τεσσαρακοστό έβδομο λεπτό. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Τερέσα Ριβέρο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Σάντι Κομεσάνια και ο Πορτογάλος επιθετικός Μπεμπέ.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία, θεωρητικά, το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Έιμπαρ, από την στιγμή που η Λεγκανές πέταξε στα σκουπίδια σε ματς στο «Μπουτάρκε» δύο πολύτιμους βαθμούς, σημειώνοντας πάντως, πως βάσει εξέλιξης η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης έμεινε ικανοποιημένη από αυτό το αποτέλεσμα. Πιο συγκεκριμένα, χωρίς καμία απολύτως ευκαιρία η Λεγκανές στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο μάλιστα βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ, βλέποντας την Αλαβές να βρίσκει δίχτυα όσες φορές πέρασε με αξιώσεις την σέντρα. Αντίστροφη πάντως η εικόνα στην επανάληψη, με την Αλαβές χωρίς καμία απολύτως ευκαιρία και τη Λεγκανές να ισοφαρίζει με δύο τέρματα του Εν-Νεσίρι, με ατομική προσπάθεια στο σαράντα έξι και κεφαλιά στο εξήντα επτά. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για τη Λεγκανές, σε 11 ματς στη LaLiga μακριά από το «Μπουτάρκε», ενώ με πρόβλημα ο μέσος Ρουμπέν Πέρεθ και ο Αργεντινός επιθετικός Καρίγιο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για τη Λεγκανές, στην φάση των «32» του φετινού κυπέλλου, σημειώνοντας πως αυτή είναι και η μοναδική αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ράγιο Βαγιεκάνο. Αυτό επίσης, ήταν το σκορ με το οποίο επικράτησε όπως προαναφέρθηκε η Λεγκανές και στο ματς στην έδρα της στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος, ενώ 2-2 στο «Μπουτάρκε» σε αυτό του φετινού κυπέλλου.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης, το οποίο έχει ταυτόχρονα χαρακτήρα μάχης επιβίωσης ανάμεσα στις ισόβαθμες και ισάξιες Ράγιο Βαγιεκάνο και Λεγκανές. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.