Η πρώτη μονομαχία ανάμεσα στη Μπέτις και την Βαλένθια για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ισπανίας στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», στο οποίο μάλιστα ορίστηκε να διεξαχθεί ο φετινός τελικός του Copa del Rey, σημειώνοντας πως ο επαναληπτικός στο «Μεστάγια» είναι στις 28 του μήνα.

Πρόκριση σε βάρος της Εσπανιόλ στα προημιτελικά για τη Μπέτις, με 1-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς στην Βαρκελώνη, επικρατώντας ακολούθως 3-1 στην παράταση, στον επαναληπτικό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Σπουδαία επιτυχία επίσης, το 1-0 την Κυριακή που μας πέρασε στο πρωτάθλημα φιλοξενώντας την Ατλέτικο, έστω και αν είχε σύμμαχο την τύχη, καθώς με αυτό το αποτέλεσμα σκαρφάλωσε στην 6η θέση και το -4 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, συμπολίτισσα Σεβίλλη. Στόχος της Μπέτις στο ματς με την Ατλέτικο, να περιορίσει τα ατού των «ροχιμπλάνκος», έχοντας από την πλευρά της, μόλις δύο επιθετικές προσπάθειες ουσιαστικά σε όλο τον αγώνα, κερδίζοντας, στην δεύτερη εξ αυτών, το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κανάλες, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Ατλέτικο, για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής με το σκορ στο 0-0, ενώ δοκάρι από τον Γκριεζμάν, λίγο πριν το φινάλε. Μοναδικό πρόβλημα, ο 27χρονος επιθετικός Τέγιο.

Στην αντίπερα όχθη, πολύ μεγάλη ανατροπή για την Βαλένθια στον προημιτελικό με την Χετάφε, βλέποντας τις «νυχτερίδες» να βρίσκουν δίχτυα δύο φορές στις καθυστερήσεις, στο υπέρ τους 3-1 στον επαναληπτικό του «Μεστάγια», στον οποίο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ροντρίγκο καθώς πέτυχε χατ τρικ. Ήττα με 0-1 για την Βαλένθια στο πρώτο ματς στη Μαδρίτη, σημειώνοντας μάλιστα πως η Χετάφε πήρε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στον επαναληπτικό, καθώς άνοιξε το σκορ στο «Μεστάγια» στο πρώτο μόλις λεπτό. Επιτυχία επίσης, το 2-2 του Σαββάτου για το πρωτάθλημα στο «Καμπ Νόου» απέναντι στη Μπαρτσελόνα, στο οποίο η Βαλένθια μπήκε πολύ δυνατά, έχοντας ένα δοκάρι αλλά και προβάδισμα δύο τερμάτων, στο τριακοστό δεύτερο λεπτό. Ικανοποιημένη πάντως με τον ένα βαθμό, καθώς το «Καμπ Νόου» ήταν στην συνέχεια κατηφορικό, σημειώνοντας πως η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ισοφάριση στο εξήντα τέσσερα. Τιμωρημένος για σήμερα ο 22χρονος Γάλλος στόπερ Ντιακαμπί, ενώ σταθερά εκτός ο Πορτογάλος μέσος Γκονσάλο Γκέντες.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπέτις, δύο για την Βαλένθια και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ 0-0 το ματς του 1ου γύρου της φετινής LaLiga στο «Μεστάγια».

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεδομένο πως η Μπέτις θα πρέπει να σκοράρει και να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, αν θέλει να έχει καλές πιθανότητες στον δύσκολο επαναληπτικό στο «Μεστάγια», όπως όμως δεδομένη και η βελτίωση το τελευταίο διάστημα της Βαλένθια. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.