Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία, με τη Μορεϊρένσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αποτελώντας ένα ιδιαίτερα δύσκολο εμπόδιο στην πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία έχει απόσταση τριών μόλις βαθμών από την 2η Μπενφίκα.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για τη Μορεϊρένσε, η οποία μετά το 2-1 φιλοξενώντας τη Νασιονάλ Μαδέιρα και το εκτός 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Μπελενένσες, σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Φλύαρη η Μορεϊρένσε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με τη Μπελενένσες, δίνοντας έμφαση στο να κρατήσει στα μετόπισθεν το μηδέν, ψάχνοντας ταυτόχρονα το γκολ κυρίως με μακρινά σουτ, με ένα εξ αυτών πάντως να βρίσκει τον στόχο, από τον Τεξέιρα, στο εβδομηκοστό λεπτό. Κορυφαίος της επίσης, σε αυτό το «επαγγελματικό», βάσει εικόνας, 1-0, ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ Τζόναταν. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Χοακίμ ντε Αλμέιντα Φρέιτας», ενώ αγώνας δρόμου, για τον 35χρονο Βραζιλιάνο επιθετικό, Νενέ.

Λευκή ισοπαλία για την Πόρτο την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Γκιμαράες, δίνοντας το δικαίωμα στη Μπενφίκα, η οποία θριάμβευσε στο ντέρμπι της Λισαβόνας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» με την Σπόρτινγκ, να μειώσει στους τρεις βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά, δίνοντας φυσικά μεγάλο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκιμαράες, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, πιο σημαντικές πάντως για την Πόρτο, η οποία είχε μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τους «δράκους» να κυριαρχούν, να ψάχνουν με πείσμα στο γκολ που θα τους έδινε το πολύτιμο τρίποντο, χωρίς πάντως να τα καταφέρουν. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Πόρτο, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντραγκάο», ενώ με πρόβλημα ο 27χρονος επιθετικός από το Μάλι, Μαρέγκα. Σταθερά εκτός επίσης, ο Καμερουνέζος φορ Αμπουμπακάρ (φωτό).

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μορεϊρένσε, τέσσερις για την Πόρτο και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοακίμ ντε Αλμέιντα Φρέιτας», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ). Επίσης, 3-0 για την Πόρτο στο ματς του 1ου γύρου, ενώ 4-3 για τους «δράκους» στο «Ντραγκάο», στην φάση των «16» του φετινού κυπέλλου.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Πόρτο, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι ένας αντίπαλος, ο οποίος βρίσκεται σε καλή κατάσταση και ο οποίος την έχει ζορίσει αρκετές φορές την τελευταία δεκαετία.