Σε ρόλο φαβορί η Λανούς φιλοξενώντας την Χιμνάσια, ψάχνοντας το τρίτο της τρίποντο σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, το οποίο θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Δύο νίκες για τη Λανούς, σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, βλέποντας να ανεβαίνει πλέον στην 14η θέση, μετά το 2-0 στη Μεντόσα σε βάρος της τοπικής Γοδόι Κρουζ και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Κολόν, ελπίζοντας βέβαια να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην πρώτη εννιάδα. Δύο πρόσωπα για τη Λανούς στο ματς με την Κολόν, βλέποντας να είναι καλύτερη αλλά άστοχη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αδικαιολόγητα κακή και με πολλά λάθη στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της, να αγγίξει σε δύο περιπτώσεις το 0-1. Παρόλα αυτά, μεγάλος πρωταγωνιστής ο αγέραστος και 38χρονος πλέον επιθετικός Χοσέ Σαντ (φωτό), ο οποίος με σπουδαία ατομική προσπάθεια, δύο λεπτά πριν το φινάλε, κόντρα μάλιστα στην ροή του αγώνα, λύτρωσε την ομάδα του. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Λανούς, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 3-1 την περασμένη εβδομάδα στο ντέρμπι παραμονής φιλοξενώντας την Τίγκρε, βλέποντας την Χιμνάσια να παίρνει μεγάλη ανάσα στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, αφήνοντας πίσω ταυτόχρονα το βαρύ 1-4 στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν. Γεμάτη άγχος η Χιμνάσια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τίγκρε, καταφέρνοντας πάντως να διατηρήσει το μηδέν, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες της αντιπάλου της, ενώ μπροστά στο σκορ τελικά, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα αρκετά τυχερό γκολ στο πενήντα τέσσερα. Το 1-1 στην συνέχεια από την Τίγκρε στο εβδομήντα δύο, βλέποντας όμως την Χιμνάσια να φτάνει στο «επαγγελματικό», χωρίς υπερβολή, υπέρ της 3-1, με κεφαλιά του Κορονέλ στο ογδόντα τέσσερα και εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Γκόμες, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη, μία ισοπαλία και έξι ήττες για την Χιμνάσια, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Λανούς και δύο ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χιμνάσια, με σημείο αναφοράς μάλιστα, πως σε όλα έχει διατηρήσει το μηδέν.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το momentum της Λανούς αλλά και την καλή της προϊστορία την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χιμνάσια, όπως και τη μέτρια εικόνα της ομάδας της Λα Πλάτα, μακριά από το γήπεδο της.