Στο «Σαν Μαμές», το τελευταίο χρονικά και ταυτόχρονα σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 13η θέση και το +3 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Μπαρτσελόνα απέχει πέντε βαθμούς πλέον από την 2η Ρεάλ, έχοντας πάντως ένα αγώνα λιγότερο.

Ήττα με 1-2 την περασμένη εβδομάδα στο «Ανοέτα», στο μεγάλο βασκικό ντέρμπι με την Σοσιεδάδ, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να βάζει τέλος στο σερί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία παρέμενε αήττητη μέχρι τότε για επτά αγωνιστικές. Πολύ χλωμή εμφάνιση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο συγκεκριμένο ντέρμπι, το οποίο «καθάρισε» ουσιαστικά με τα δύο τέρματα της αντιπάλου της στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας πως η μείωση του σκορ ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, με ένα αυστηρό πέναλτι του Ραούλ Γκαρσία. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σαν Μαμές», εκτός αποστολής για σήμερα, ο τιμωρημένος δεξιός μπακ Άντερ Κάπα και ο φορ Αντούριθ.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο «Καμπ Νόου» για τη Μπαρτσελόνα, με 2-2 στη LaLiga απέναντι στην Βαλένθια και 1-1 ακολούθως μεσοβδόμαδα, στην πρώτη μονομαχία της με την Ρεάλ για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός στο ματς του πρωταθλήματος από την Βαλένθια, η οποία βρέθηκε στο τριακοστό δεύτερο λεπτό με προβάδισμα δύο τερμάτων, βλέποντας όμως τη Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει με τα δύο τέρματα του Μέσι, αλλά χωρίς πάντως κάτι περισσότερο μετά το 2-2 στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό. Πίσω στο σκορ επίσης, στο έκτο μόλις λεπτό και στον ημιτελικό με την Ρεάλ, με τη Μπαρτσελόνα πάντως, ικανοποιημένη βάσει εικόνας και χωρίς κάτι περισσότερο μετά το 1-1 από τον Μάλκομ στο πενήντα επτά. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπαρτσελόνα, σε δέκα ματς στη LaLiga μακριά από το «Καμπ Νόου», ενώ εκτός αποστολής ο τιμωρημένος αριστερός μπακ Τζόρντι Άλμπα και οι τραυματίες Σίλεσεν (γκολκίπερ), Ουμτιτί (στόπερ) και Ραφίνια (μέσος).

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, έξι για τη Μπαρτσελόνα και τέσσερις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Σούπερ Καπ).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μπαρτσελόνα, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, παρά την καλή, σχετικά, προϊστορία που έχει την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές».