Σπουδαία αναμέτρηση στο «Μονουμεντάλ», με την Ρίβερ Πλέιτ να έρχεται από δύο «μεγάλα» διπλά, στην προσπάθεια της βέβαια να ανακάμψει βαθμολογικά, την στιγμή που η πρωτοπόρος Ράσινγκ θέλει να αυξήσει ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ντεφένσα.

Δύο «μεγάλα» όπως προαναφέρθηκε «διπλά» για την Ρίβερ Πλέιτ, βλέποντας το 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Χοσέ Αμαλφιτάνι» σε βάρος της Βέλεζ, να διαδέχεται το 4-0 στη Μεντόσα απέναντι στην τοπική Γοδόι Κρουζ. Σύμμαχος της Ρίβερ πάντως η τύχη στο ματς με την Βέλεζ, στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Αρμάνι και στο οποίο βρήκε δίχτυα στις δύο φορές που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για την Βέλεζ, με σπουδαιότερη όλων το χαμένο πέναλτι του Σαλίνας, στο είκοσι έξι, με το 1-0 για την Ρίβερ από τον Μπορέ, στο σαράντα εννέα και το 2-0, με τον Κιντέρο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ενώ η μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ρίβερ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Μονουμεντάλ», ενώ σταθερά εκτός ο επιθετικός Σκόκο (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, απόλυτα δίκαιο 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ουρακάν, βλέποντας την Ράσινγκ να διατηρεί το +3 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ντεφένσα. Κυρίαρχος η Ράσινγκ σε όλο σχεδόν το ματς με την Ουρακάν, ανοίγοντας το σκορ στο τριακοστό πέμπτο λεπτό, σε μία φάση όπου ο Κριστάλντο πήρε το ριμπάουντ μετά από δοκάρι και προώθησε τη μπάλα με το στήθος στο άδειο τέρμα των φιλοξενούμενων. Το 1-1 στην συνέχεια, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο σαράντα οκτώ, με τον Λισάντρο Λόπες (φωτό) όμως να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Ράσινγκ, με πέναλτι στο εβδομήντα δύο, ενώ το 3-1 από την Σίγκαλι, στο ενενήντα. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Ράσινγκ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Πρεσιντέντε Περόν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 27χρονος μέσος Φερνάντες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ρίβερ Πλέιτ, δύο για την Ράσινγκ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μονουμεντάλ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Λεπτές οι ισορροπίες στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, η οποία αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Αγώνας δρόμου για την Ρίβερ για να καλύψει το χαμένο έδαφος και να βρεθεί στην πρώτη τετράδα, ενώ κομβικής σημασίας το σημερινό ντέρμπι για την Ράσινγκ, καθώς αν παραμείνει αλώβητη στο «Μονουμεντάλ», θα κόψει τα πόδια της Ντεφένσα. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.