Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μπελγράνο να δίνει μάχη επιβίωσης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Μπόκα με νίκη θα βρεθεί στην 3η θέση και θα εδραιωθεί ταυτόχρονα στην πρώτη τετράδα.

Δύο λευκές ισοπαλίες για τη Μπελγράνο, σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με πρώτη αυτή φιλοξενώντας την Ουνιόν Σάντα Φε και ακολούθως την περασμένη εβδομάδα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», στο ντέρμπι παραμονής με την Αρχεντίνος Τζούνιορς. Βασικός στόχος της Μπελγράνο στο ματς με την Αρχεντίνος να κρατήσει το μηδέν, κάτι που κατάφερε με άνεση, παρά το γεγονός, πως έπαιζε από το τριακοστό πέμπτο λεπτό με παίκτη λιγότερο, ενώ λίγο έλειψε να «κλέψει» το τρίποντο, έχοντας οριζόντιο δοκάρι, λίγο πριν το φινάλε, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πατίνιο. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μπελγράνο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στην Κόρδοβα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ερέρα.

Στην άλλη πλευρά, δύο σερί τρίποντα για τη Μπόκα, η οποία μετά το επιβλητικό 4-0 στο Σαν Χουάν σε βάρος της τοπικής Σαν Μαρτίν, επικράτησε 2-0 την περασμένη εβδομάδα στο «Μπομπονέρα» της Γοδόι Κρουζ. Μπροστά στο σκορ η Μπόκα στο ματς με την Γοδόι Κρουζ, στο δέκατο τέταρτο λεπτό, με πέναλτι του Μπενεντέτο (φωτό), βλέποντας στην συνέχεια να υπάρχουν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την αντίπαλο της μάλιστα να έχει ένα οριζόντιο δοκάρι και ένα κακώς ακυρωθέν γκολ. Το «επαγγελματικό» 2-0 τελικά για τη Μπόκα, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάρατε, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, σημειώνοντας πως κορυφαίος των «χεϊνέσες» στο συγκεκριμένο ματς ήταν ο γκολκίπερ Αντράντα. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπόκα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπομπονέρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Μπελγράνο, τρεις για τη Μπόκα και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Κόρδοβα.

Η αλήθεια είναι πως η Μπόκα είχε σύμμαχο την τύχη στο εντός 2-0 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Γοδόι Κρουζ. Παρόλα αυτά, μεγαλύτερο μέγεθος από την πιεσμένη Μπελγράνο, εκτιμώντας πως εύκολα ή δύσκολα μπορεί να φτάσει σήμερα στο τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα, το οποίο θα την φέρει όπως προαναφέρθηκε, στην 3η θέση.