Σε ρόλο φαβορί η Αλαβές φιλοξενώντας τη Λεβάντε, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα βάλει τέλος στο αρνητικό της σερί και το οποίο θα την φέρει στην 6η θέση και στο -2 μόλις από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Αλαβές την περασμένη εβδομάδα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» απέναντι στην Ρεάλ και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 0-3, η οποία ήταν η τρίτη συνεχόμενη στη LaLiga, έχοντας προηγηθεί, το 0-1 φιλοξενώντας την Ράγιο Βαγιεκάνο και το βαρύ 0-4 στο «Αλφόνσο Πέρες» από την Χετάφε. Σε ρόλο κομπάρσου η Αλαβές στο ματς με την Ρεάλ, με μοναδική της ευκαιρία στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ένα σουτ του Τζόνι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, το οποίο πάντως δεν ανησύχησε τον Κουρτουά. Τα τέρματα της «μεγάλης» αντιπάλου της, στο τριάντα, το ογδόντα και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Αλαβές, σε δέκα ματς στο «Μεντιθορόσα» στη LaLiga, ενώ σταθερά εκτός ο Βραζιλιάνος στόπερ, Ροντρίγκο Έλι, με την απουσία του πλέον, να μην επηρεάζει.

Στην άλλη πλευρά, λευκή ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Χετάφε, βλέποντας τη Λεβάντε να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, όντας πλέον σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Η φλυαρία, η αστοχία αλλά και η έλλειψη καθαρού μυαλού, τα χαρακτηριστικά της Λεβάντε στο ματς με την Χετάφε, στο οποίο δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα και στο οποίο όμως είδε τον γκολκίπερ της αντιπάλου της, να σταματάει, όταν χρειάστηκε, κάθε επιθετική της προσπάθεια. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Λεβάντε, σε 11 ματς στη LaLiga μακριά από το «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Καμπάνια.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Αλαβές στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λεβάντε.

Μία μόλις ήττα στο γήπεδο της η Αλαβές, η οποία είναι εντελώς διαφορετική ομάδα στο «Μεντιθορόσα», σε σχέση βέβαια με τις εμφανίσεις της μακριά από αυτό, με επιλογή μου τον «άσο», εκτιμώντας πως μπορεί να επιστρέψει σήμερα στα τρίποντα, καθώς η απρόβλεπτη Λεβάντε, είναι αντίπαλος στα μέτρα της.