Η χθεσινή ήττα της πρωτοπόρου Ράσινγκ στο «Μονουμεντάλ» στο ντέρμπι με την Ρίβερ Πλέιτ, δίνει την ευκαιρία στη Ντεφένσα να την πιάσει στην κορυφή, αν βέβαια αυτή με την σειρά της, επιβεβαιώσει σήμερα τον τίτλο του φαβορί φιλοξενώντας την ουραγό Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για τη Ντεφένσα, βλέποντας με το 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, όχι μόνο να διατηρείτε στο -3 από την πρωτοπόρο Ράσινγκ, αλλά να παραμένει και η μόνη αήττητη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα. Πίσω στο σκορ η Ντεφένσα στο ματς με την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, από πέναλτι, στο δέκατο ένατο λεπτό, πραγματοποιώντας όμως στο φινάλε την πολύ μεγάλη ανατροπή, με το 1-1 στο ογδόντα δύο με αυτογκόλ του στόπερ των γηπεδούχων Μπενίτες και το 2-1 στις καθυστερήσεις με κοντινό πλασέ του Φερνάντες. Ακολούθησε πάντως το 0-1 στο Ρίο από τη Μποταφόγκο, στην πρώτη μονομαχία τους για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, στο οποίο είδε την αντίπαλο της, να βρίσκει δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες για τη Ντεφένσα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Τίτο Τοματζέλο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, μετά και το 0-0 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας τη Μπελγράνο, με την Αρχεντίνος Τζούνιορς ουραγό στην κανονική βαθμολογία και πολύ χαμηλά και σε περιπέτειες στην ειδική του υποβιβασμού. Φλύαρη και γεμάτη πίεση η Αρχεντίνος Τζούνιορς στο ματς με τη Μπελγράνο, αδυνατώντας μάλιστα να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το τριακοστό πέμπτο λεπτό, σημειώνοντας επίσης, πως λίγο έλειψε να μην πάρει ούτε τον ένα βαθμό, καθώς η αντίπαλος της είχε οριζόντιο δοκάρι, λίγο πριν το φινάλε, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο τη Ντεφένσα.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για τη Ντεφένσα, η οποία έχει μεγάλη ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την Ράσινγκ, ειδικά από την στιγμή που φιλοξενεί την ουραγό Αρχεντίνος, ειδικότερα όταν δεν έχει μεσοβδόμαδα υποχρεώσεις στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Το σημερινό επίσης, είναι το θεωρητικά πιο βατό ματς από τα οκτώ που έχει μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος.