Στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν, η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες, σημειώνοντας πως αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στο προ μίας εβδομάδας πρώτο μεταξύ τους ματς στην πρωτεύουσα της Χιλής.

Να σημειωθεί, πως στον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, νέας ισοπαλίας δηλαδή με 1-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον 3ο προκριματικό με τη νικήτρια του ζευγαριού, Σάο Πάολο – Ταγέρες.

Περισσότερη κατοχή μπάλας στην πλευρά της Παλεστίνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Χιλή, βλέποντας πάντως να είναι φλύαρη χωρίς να απειλεί ουσιαστικά τη Μεντεγίν. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τη Μεντεγίν πολύ πιο ζωηρή, ανοίγοντας το σκορ στο εξήντα, με ξερό εντός περιοχής σουτ, του 31χρονου Αργεντινού επιθετικού, Κάνο. Παρόλα αυτά, η χαρά των Κολομβιανών κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς ήταν άμεση η «απάντηση» της Παλεστίνο, με το 1-1 με αριστοτεχνικό πλασέ του Αργεντινού, Φερνάντες.

Εντός συνόρων, χωρίς νίκη η Μεντεγίν στα τέσσερα πρώτα της ματς στο πρωτάθλημα Απερτούρα, με δύο ισοπαλίες στο «Ατανάσιο Χιραρντότ», μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), απέναντι στις Λα Εκιδάδ και Ουνιόν Μαγκνταλένα, ενώ ισάριθμες ήττες μακριά από αυτό, με 1-2 από την Πατριότας και 2-3 από την πρωταθλήτρια Τζούνιορ. Στην άλλη πλευρά, χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις η κυπελλούχος Χιλής, καθώς το νέο πρωτάθλημα έχει σέντρα το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται, σημειώνοντας πως η Παλεστίνο δοκιμάζεται εκτός έδρας, με την Ουνιόν Λα Καλέρα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Μεντεγίν το 2003 σε βάρος της Κόλο Κόλο, στα πλαίσια τότε της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της απέναντι σε ομάδα της Χιλής, ενώ «παρθενική» επίσκεψη η σημερινή για την Παλεστίνο στην Κολομβία.

Μεγαλύτερο μέγεθος η Μεντεγίν από την Παλεστίνο, παρά το γεγονός πως δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο διεθνή τίτλο, όντας στην σκιά της «μισητής» συμπολίτισσας, Ατλέτικο Νασιονάλ, εκτιμώντας πάντως, πως εύκολα ή δύσκολα, θα εκμεταλλευτεί σήμερα τον παράγοντα έδρα.