Στο Ashton Gate η Μπρίστολ Σιτι υποδέχεται την ΚΠΡ με τους γηπεδούχους να στοχεύουν στην 7η (!) συνεχόμενη νίκη τους στην κατηγορία που θα τους εδραιώσει στην 6η προνομιούχο θέση απέναντι στους Rangers που θα επιδιώξουν πάρουν απόψε ότι δεν κατάφεραν το Σάββατο στο εντός έδρας παιχνίδι τους από την Μπέρμπιγχαμ.

Οι Robins έχουν σκαρφαλώσει στην 6η προνομιούχο θέση που στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος θα δώσει και το τελευταίο εισιτήριο για τα play offs.

Η ομάδα έχει συμπληρώσει 12 ματς αήττητη στην κατηγορία , 14 σε όλες τις διοργανώσεις ενώ το πιο εντυπωσιακό είναι πως έχει κερδίσει τα οχτώ από αυτά διαδοχικά.
Την ίδια ώρα μπροστά στο κοινό της η ομάδα του Λι Τζόνσον είναι αήττητη σε οχτώ σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις εκ των οποίων έχει κερδίσει τα πέντε τελευταία.

Το Σ/Κ έγιναν σε αρκετά παιχνίδια στο Νησί μεγάλες ανατροπές αλλά μια από τις σπουδαιότερες λίγο έλειψε να γίνει στο Loftus Road.
Το Σάββατο το απόγευμα η ΚΠΡ αντιμετώπιζε την Μπέρμπιγχαμ σε ένα ματς στο οποίο στο πρώτο 45λεπτο ο φορ των μπλε Τσε Άνταμς έκανε όργια αφού πέτυχε χατ τρικ και η ομάδα του πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 1-4!

Ωστόσο στην επανάληψη με μια αντεπίθεση διαρκείας οι “Βασιλικοί” μείωσαν σε 3-4 ενώ δυο λεπτά πριν το φινάλε ο Νακι Γουελς απέτυχε να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι αφού νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μοιραία υποχώρησαν στην 15η θέση και έτσι στην παρούσα φάση βρίσκονται στο -1 1 από την 6άδα και τα playoffs.
Είναι χαρακτηριστικό πως έχουν κερδίσει μόλις ένα από τα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις και αυτή ήταν για το FA Cup απέναντι στην Πόρτσμουθ που αγωνίζεται στην League 1.

Προϊστορία: Στον Α΄ γύρο η Μπρίστολ Σίτι είχε επικρατήσει με 3-0 μέσα στο Λονδίνο. Οι Robins όχι μόνο είναι αήττητοι στα τελευταία οχτώ εντός έδρας παιχνίδια απέναντι τους αλλά έχουν κερδίσει τα δυο τελευταία.

* Εξαιρετική η τιμή του Άσου στο 1.87 στο διαδίκτυο για τους φορμαρισμένους Robins. Μάλιστα στα τέσσερα τελευταία έχουν κερδίσει από το ημίχρονο για όσους θέλουν να ρισκάρουν ακόμη περισσότερο.