Σε ρόλο φαβορί η Ράσινγκ φιλοξενώντας στο «Πρεσιντέντε Περόν» την Γοδόι Κρουζ, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα πιάσει στην κορυφή την πρωτοπόρο πλέον Ντεφένσα.

Ήττα με 0-2 για την Ράσινγκ την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μονουμεντάλ» από την Ρίβερ Πλέιτ, δίνοντας την ευκαιρία στη Ντεφένσα, όχι μόνο να την πιάσει προσωρινά στην κορυφή, αλλά και να την ξεπεράσει το Σάββατο με το «διπλό» που πέτυχε στην έδρα της Χιμνάσια, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο. Σε ρηχά νερά η Ράσινγκ στην αναμέτρηση με την Ρίβερ Πλέιτ, δίνοντας την ευκαιρία στη «μεγάλη» αντίπαλο της να φτάσει σε μια ανέλπιστα για αυτή εύκολη επικράτηση, με το 0-1 για τους γηπεδούχους με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κιντέρο στο τριάντα ένα και το 0-2 από αυτογκόλ του Ντονάτι, στο πεντηκοστό λεπτό. Ακολούθησε το εκτός 1-1 με την Κορίνθιανς, στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα. Επτά νίκες και δύο ισοπαλίες για την Ράσινγκ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Πρεσιντέντε Περόν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Σολάρι.

Στην άλλη, 3-2 φιλοξενώντας την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, βλέποντας την Γοδόι Κρουζ να βάζει τέλος στο αρνητικό της σερί, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί, το εντός 0-2 από τη Λανούς, το βαρύ 0-4 φιλοξενώντας την Ρίβερ Πλέιτ και το 0-2 στο «Μπομπονέρα» από τη Μπόκα Τζούνιορς. Δύο πέναλτι από τον Ουρουγουανό επιθετικό Γκαρσία (φωτό), στο δέκατο πέμπτο και το τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, αυτά που διαμόρφωσαν το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, σημειώνοντας πως η αντίπαλο της είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο τριάντα ένα. Το 2-2 ακολούθως από την Σαν Μαρτίν στο εβδομήντα πέντε, βλέποντας όμως την χαρά των φιλοξενούμενων να κρατάει ένα μόλις λεπτό, καθώς η Γοδόι Κρουζ έφτασε με την σέντρα στο 3-2. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Γοδόι Κρουζ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ράσινγκ, μία για την Γοδόι Κρουζ και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Πρεσιντέντε Περόν».

Φαβορί η Ράσινγκ και με τεράστιο βαθμολογικό κίνητρο πλέον, από την στιγμή που βλέπει την πλάτη της εκπληκτικής Ντεφένσα. Παρόλα αυτά, χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά όταν απέναντι υπάρχει η αξιόμαχη Γοδόι Κρουζ.