Στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Αρχεντίνος Τζούνιορς να δίνει μάχη παραμονής καθώς βρίσκεται χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Εστουδιάντες προσπαθεί να μην χάσει την επαφή της με τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ένας μόλις βαθμός για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, σε τρία ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με θετικό πάντως για τα «κόκκινα μικρόβια», πως παραμένουν, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της πρωτοπόρου Ντεφένσα, σε ένα ματς στο οποίο η Αρχεντίνος έπεσε «θύμα» ανατροπής, με το 1-0 από τον Μογιάνο στο πενήντα εννέα, με το 1-1 ακολούθως από την αντίπαλο της στο εβδομήντα τρία και το 1-2, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 1-0 φιλοξενώντας την Πατρονάτο, βλέποντας την Εστουδιάντες όχι μόνο να φτάνει στους πρώτους της βαθμούς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, αλλά να συνδυάζει με νίκη την επιστροφή της μετά από πολύ καιρό στην φυσική της έδρα, το «Ούνικο». Κυρίαρχος η Εστουδιάντες στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Πατρονάτο, στο οποίο βρέθηκε δίκαια 1-0 μπροστά στο σκορ, με εντυπωσιακή γυριστή κεφαλιά του Σούνκε (φωτό), στο εικοστό έκτο λεπτό και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, με σπουδαιότερη, το χαμένο πέναλτι του Εστέβες στο τριάντα τέσσερα. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητα αγχωμένη στην επανάληψη, παρά μάλιστα το αριθμητικό της πλεονέκτημα, παίζοντας μέχρι το φινάλε με την φωτιά. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Εστουδιάντες, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, μία για την Εστουδιάντες και δύο ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, έχοντας από τη μία πλευρά την πολύ πιεσμένη Αρχεντίνος Τζούνιορς και από την άλλη πλευρά, την απρόβλεπτη και με μόλις μία εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, Εστουδιάντες.

Πρόταση: 2-3 τέρματα