Σε ρόλο φαβορί η Ντεπορτίβο Κάλι φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Ουνιόν Μαγκνταλένα, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην 3η θέση του πρωταθλήματος Απερτούρα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Οκτώ βαθμοί για τη Ντεπορτίβο Κάλι στα πέντε της πρώτα ματς στο Απερτούρα, βλέποντας να επιστρέφει στα τρίποντα την Παρασκευή που μας πέρασε με το 2-1 φιλοξενώντας την σκληροτράχηλη Ντεπόρτες Τολίμα, καθώς είχε να πανηγυρίσει νίκη από το εντός 2-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Μπουκαραμάνγκα. Ενδιάμεσα αυτών, 0-1 στην έδρα της Τζαγκουάρες, 1-1 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Ουίλα και 0-0 στη Μπογκοτά στη μονομαχία της με τη Λα Εκιδάδ. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τη Ντεπορτίβο Κάλι στο ματς με τη Ντεπόρτες Τολίμα, με το 1-0 στο πρώτο μόλις λεπτό με το σουτ του Μερκάδο και το 2-0 στο είκοσι με το κοντινό πλασέ του 24χρονου Αργεντινού επιθετικού, Ντινένο. Η μείωση του σκορ ακολούθως από τη Ντεπόρτες Τολίμα στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, βλέποντας όμως τη Ντεπορτίβο Κάλι να αντέχει στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας το πολύτιμο για αυτή 2-1. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πέντε βαθμοί για την Ουνιόν Μαγκνταλένα, αλλά σε τέσσερα ματς, με οδυνηρό, βάσει εξέλιξης, 3-4 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες, 1-1 ακολούθως στην έδρα της Ατλέτικο Ουίλα, 1-0 εντός στην συνέχεια, σε βάρος της Λα Εκιδάδ, ενώ 1-1 στο πιο πρόσφατο της στο Μεντεγίν, από την ομώνυμη ομάδα. Πίσω στο σκορ στο Μεντεγίν από πέναλτι, στο δέκατο έβδομο λεπτό, με την «απάντηση» της όμως στο τριάντα εννέα, με κεφαλιά του συνήθη «ύποπτου», 21χρονου επιθετικού, Ρικάρντο Μάρκες (φωτό). Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 το 2013, σε ματς για την φάση των «16» του κυπέλλου, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Ντεπορτίβο Κάλι. Για την ιστορία, 1-1 και το πρώτο ματς στην έδρα της Ουνιόν Μαγκνταλένα, με την πρόκριση στη Ντεπορτίβο Κάλι μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Πολύ χαμηλή η τιμή που συνοδεύει την απρόβλεπτη Ντεπορτίβο Κάλι, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η σκληροτράχηλη Ουνιόν Μαγκνταλένα, η οποία μάλιστα βρήκε δίχτυα και στα τέσσερα της προηγούμενα ματς στο πρωτάθλημα, ανεξάρτητα αποτελέσματος.