Στο «Λουίς Φρανσίνι» του Μοντεβιδέο, η πρώτη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες, για τον 3ο προκριματικό γύρο της φετινής διοργάνωσης, με τον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στο Μπέλο Οριζόντε.

Να σημειωθεί, πως στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, μετά και τον επαναληπτικό, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί από το συγκεκριμένο ζευγάρι, θα βρεθεί στον 5ο όμιλο, κόντρα στη Νασιονάλ Μοντεβιδέο, την Σέρο Πορτένιο και την Ζαμόρα.

Τα εύκολα δύσκολα για τη Ντεφενσόρ στον 1ο προκριματικό, καθώς επικράτησε 4-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Βολιβία και κινδύνεψε να πάθει ζημία στο 2-3 του επαναληπτικού στο Μοντεβιδέο. Αντίπαλος της ακολούθως στον 2ο προκριματικό η Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, από την οποία ηττήθηκε 1-2 στο πρώτο ματς στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης. Παρόλα αυτά, τιμωρία για την αντίπαλο της για αντικανονική συμμετοχή ενός παίκτη της, βλέποντας τη Ντεφενσόρ να παίρνει απρόσμενα το ματς 3-0 στα χαρτιά, αλλά και την πρόκριση, καθώς ηττήθηκε 0-1 στον επαναληπτικό στο Εκουαδόρ. Εντός συνόρων, οδυνηρό 0-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Κυριακή που μας πέρασε φιλοξενώντας την Πενιαρόλ, καθώς είδε τη «μεγάλη» αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην άλλη πλευρά, δεύτερη συνεχόμενη επίσκεψη για την Ατλέτικο Μινέιρο στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης, καθώς στον προηγούμενο γύρο βρέθηκε αντιμέτωπη της Ντανούμπιο. Ισόπαλο με 2-2 το πρώτο μεταξύ τους ματς στο Μοντεβιδέο, ενώ επικράτηση με 3-2 στον επαναληπτικό στο Μπέλο Οριζόντε, σημειώνοντας πάντως πως έπαιξε με την φωτιά, καθώς ενώ προηγήθηκε 3-0 στο εικοστό όγδοο λεπτό, αγχώθηκε αρκετά μετά το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της, στο πενήντα οκτώ. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το εντός 2-0 σε βάρος της Τούπι, το οποίο την διατήρησε στην κορυφή του τοπικού πρωταθλήματος Μινέιρο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και έξι ήττες για τη Ντεφενσόρ, σε 10 εντός έδρας ματς στο παρελθόν απέναντι σε ομάδες της Βραζιλίας. Μία ισοπαλία, το 2-2 του προηγούμενου γύρου με τη Ντανούμπιο και μία ήττα για την Ατλέτικο Μινέιρο, το 0-1 από τη Μπέλα Βίστα, στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της στην Ουρουγουάη.

Φαβορί για την πρόκριση, βάσει των όσων είδαμε από τις δύο ομάδες στα προηγούμενα τους ματς στην φετινή διοργάνωση, η Ατλέτικο Μινέιρο. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς έβγαλε αδικαιολόγητη αφέλεια τόσο στο 2-2 με τη Ντανούμπιο στο Μοντεβιδέο, όσο και στο 3-2 στο Μπέλο Οριζόντε.