Η Ρεν είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απο το πρώτο παιχνίδι, ωστόσο δεν κράτησ ούτε το 2-0 ούτε το 3-1, σκορ με τα οποία προηγήθηκε. Το τελικό 3-3 δίνει ένα πλεονέκτημα στην ισπανική ομάδα, η οποία πρέπει να ηττηθεί για να χάσει την πρόκριση.

Η Ρεν εμφανίστηκε πολύ δυνατή στο πρωτο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε 2-0. Ωστόσο η Μπέτις ανέβασε την απόδοση της και εν τέλει κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία. Μάλιστα το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν οι Ισπανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν, επιστρέφοντας απο το 3-1 με το οποίο έχαναν στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι η Μπέτις κατάφερε να διατηρηθεί αήττητη στη διοργάνωση για 11ο συνεχόμενο παιχνίδι, κάτι που ασφαλώς και δεν είναι τυχαίο. Πλεον οι Ανδαλουσιάνοι γνωρίζουν ότι με οποιαδήποτε ισοπαλία μέχρι το 3-3, παίρνουν την πρόκριση. Παιζουν ουσιαστικά για δύο αποτελέσματα. Πρέπει να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι έχουν χάσει μολις τρεις φορές στο γήπεδο τους σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν.

Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας κοντά στο κόλπο της εξόδου στην Ευρώπη. Οι διαφορές είναι μικρές και καλύπτονται. Στα πέντε τελευταία ματς στο πρωτάθλημα, η Μπέτις έχει δύο νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες. Μάλιστα προέρχεται απο εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλαβές.
Στα αγωνιστικά εκτός μάχης δίνονται οι Τέγιο και Φίρπο, που θεωρούνται βασικοί. Την θέση του 2ου θα πάρει ο Γκουαρδάδο.

Η Ρεν απο την πλευρά της έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο πρώτο παιχνίδι όπου εμφανίστηκε αποφασισμένη να κοιτάξει στα ίσια την αντίπαλο της. Και τα κατάφερε εν μέρει, έχοντας ακόμα ελπίδες πρόκρισης. Άπαντες γνωρίζουν ότι χρειάζονται μια εκτός έδρας νίκη στην Σεβίλλη για να ολοκληρώσουν την έκπληξη. Είναι σαφές άλλωστε ότι λίγοι πίστευαν ότι θα μπορέσει να διεκδικήσει πρόκριση απέναντι στην Μπέτις.

Στο πρωτάθλημα, μετά απο συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα, έχασε στο πιο πρόσφατο ματς από την Ρεμς με2-0, παρουσιάζονται σημάδια κόπωσης. Κάτι που μοιάζει φυσιολογικό για την συγκεκριμένη ομάδα που δεν έχει μεγάλο ρόστερ. Βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας με 36 πόντους, αλλά μπορεί να ελπίζει ακομα για την έξοδο στην Ευρώπη, αφού απέχει μόλις τέσσερις πόντους απο την 4η θέση.

Στα αγωνιστικά υπάρχουν αρκετές απουσίες για τη Ρεν αφού εκτός μάχγς θα μείνουν οι Σιεμπατσέου, Ντανζέ, Ντιαλό και Μπααλ. Αμφίβολος δίνεται ο βασικός εξτρέμ Σαρ, αλλά και οι Γιοχασον, Σιλικι.

Πρόταση: Η Μπέτις φαίνεται να έχει προβάδισμα για την πρόκριση, αφού μπορεί να τη πάρει ακόμα και με την ισοπαλία.